Продължават ефективните протести на енергетиците в страната срещу готвените промени в закона за енергетиката. Недоволството им е срещу задължителния ежемесечен налог от 5%, който трябва да влиза във фонда за компенсация на финансовия дефицит на НЕК.
В Русе служители на Топлофикация излязоха днес на едночасов протест и блокираха за кратко движението през Дунав мост.
Енергетиците и синдикалните лидери в дружеството настояват за отмяна на предвидените в закона за енергетиката промени, свързани със създаването на фонд "Сигурност на електроенергийната система", в който производителите на ток всеки месец да внасят вноски в размер на 5% .
Любомир Керимов - лидер на КНСБ: Ако не, поне за мораториум със срок поне една година, за да може да се преосмислят нещата, да се разгледат нашите предложения.
Работниците и служителите са притеснени, че заделянето на 5% от приходите на Топлофикация крие реална опасност от намаляване на заплатите и от съкращения.
Тодор Дечев - лидер на КТ "Подкрепа": Финансовите средства на дружеството намаляват, заплахите са реални.
Любомир Керимов - лидер на КНСБ: Едно от предложенията на "Подкрепа" беше да се раздадат първо работните заплати, а тогава да се вземат от остатъка ако има пари тези 5%. Но министър Петкова категорично не се съгласи с тези предложения.
Протестните действия на русенските енергетици ще продължат и утре. Ако не бъдат чути, те са готови да протестират пред министерството на енергетиката.