Ще стане ли България една от "горещите точки", които Европа планира да създаде по границата на Съюза, за да се справи с регистрирането на бежанците.
Премиерът Борисов каза, че не е правил такова предложение в Брюксел. По-късно днес Еврокомисията потвърди, че няма искане от страна на България да бъде разпределителен център за регистрация на имигранти.. Борисов допълни, че позицията на България е за осигуряване на средства от Европа, с които да сме готови да посрещнем потенциална имигрантска вълна.
"В момента се обръща много по-голямо внимание на други гранични държави в ЕС като Италия и Гърция, отколкото на България", каза още премиерът и поясни, че е настоял погледът на Европа да се насочи и към нашата страна като външна граница на Съюза.
Вижте цялото изявление на министър-председателя Бойко Борисов във видеото долу.
[jwplayer mediaid="494513"]
В София темата беше коментирана на конференция за предизвикателствата на бежанската вълна и от депутати в парламента.
Премиерът Бойко Борисов определи информациите, че е поискал България да стане "гореща точка" като медийни интерпретации:
Бойко Борисов, министър-председател: Ние отдавна сме изградили тези центрове. "Гореща точка" е център, в който легалните непреминаващи през зелената граница хора минават на нашето ГКПП. Кое ви изненада, че това е новината на деня. От всичко, което съм казал. От всичко, което съм отстоявал за България? И аз зададох риторично въпроса трябва ли и в България да влязат 100 - 200 000 души бежанци. Тогава да искам извънреден съвет и тогава да поставям въпроса на България е ли е "гореща точка", или не.
Евродепутатът от ГЕРБ Ева Паунова внесе допълнителни пояснения. Тя е присъствала на срещата на ЕНП, след която германският канцлер Ангела Меркел беше цитирана, че България може да е една от "горещите точки" за регистрация на бежанци.
Ева Паунова, евродепутат от ГЕРБ: И вчера по време на срещите в нито един момент не е обсъждано тези "горещи точки" да бъдат ситуирани в България. Напротив извън България. И не случайно се обсъжда една голяма сума да бъде определена и да бъде дадена за бежански центрове и лагери извън ЕС.
Темата беше коментирана и в кулоарите на парламента. Повечето депутати казаха, че все още не разполагат с достатъчно информация и направиха предположения.
Янко Янков - ДПС: Може би при превода има някакво недоразумение. Нашият премиер е абсолютно наясно със ситуацията с бежанците, с възможностите на България с натиска, който се оказва. По мое лично мнение едвали е казал точно така, защото България няма реален капацитет да бъде такъв разпределителен център.
Атанас Мерджанов - БСП - лява България: Горещата точка може и да е нещо уместно, може и да е нещо важно за България, но затова трябваше да бъде проведена достатъчно сериозна дискусия с експертите и подчертавам с всички политически сили. Затова ние настоявахме за Консултативен съвет по национална сигурност при президента на републиката.
Борис Сотиров - Реформаторски блок: В момента предложените квоти облекчават Италия и Гърция, като страни за които се счита, че поемат основният поток. И там ще има "горещи точки", и оттам ще бъдат разселвани бежанци в другите европейски страни. Горещата точка в България е хипотеза в случай, че България бъде подложена на този натиск, на който в момента са Гърция и Италия.
Идеята за "гореща точка" на територията на България, според Красимир Каракачанов е експеримент с държавата.
Красимир Каракачанов - съпредс. на Патриотичния фронт: Правим буферни зони на територията на България, да ставаме транзитен лагер за нелегални имигранти, това е най-безумното нещо и най-безотговорното нещо, което може да се направи, от което и да било правителство. Ако подобно безумие бъде предложено, аз лично ще поискам да се инициира свикването на референдум по този въпрос.
Магдалена Ташева - Атака: Аз смятам, че Ангела Меркел не лъже, защото те купуват суверенитет - тези в Брюксел. Те предлагат по 6 хил. евро на глава, на пришълец, ако страната се съгласи да приеме такова огромно мнозинство, което ще ни унищожи като християнска, православна нация и те обещават да ни платят за това.
На днешната конференция за предизвикателствата пред страната ни от бежанската вълна, премиерът беше категоричен, че на срещата в Брюксел е защитил интересите на България, потвърдил е и ангажимента ни за хуманно отношение към бежанците.
Попитал е обаче защо Гърция и Италия ще получат финансова подкрепа за бежанците, а страната ни трябва да взима от бюджета. Каза,че на срещата на върха е обяснил още, че не е справедливо срещу България да бъде започвана наказателна процедура заради условията в бежанските лагери.
[jwplayer mediaid="494527"]
Терминът гореща точка е споменат в заключителния документ от срещата на върха в Брюксел. Засега подобни центрове могат да бъдат отворени в Италия и Гърция. Договореното от лидерите късно снощи е доста общо и засега не може да задължи никоя страна да прави каквото и да било, каза кореспондентът на БНТ в Брюксел Владислав Велев.
Що се касае "горещите точки" - в съобщението след края на съвета пише, че преди заседанието на Европейския съвет през октомври, трябва да има оперативно решение по отговора на исканията на държавите членки, които са на първа линия за помощ от институциите, агенциите и други държави членки, за да се осигури идентифицирането, регистрирането и снемането на пръстови отпечатъци на мигрантите в така наречените "горещи точки" и да се гарантира преместването и връщането най-късно до ноември 2015. По това излиза, че няма взето решение за отваряне на въпросните горещи точки в която и да е държава от ЕС.
Ангела Меркел, канцлер на Германия: Това беше предмет на една по-обстойна дискусия, и на взаимно съгласие, трябва да се каже, че в държавите, които са по външната граница, именно Гърция и Италия, но също и България, която подчерта, че не е в Шенген, но има граница с Турция, да бъдат отворени такива "горещи точки" най-късно до ноември 2015 г. и там трябва да се извършва идентификацията, регистрацията и да се вземат пръстови отпечатъци. Няма окончателно решение за тези "горещи точки". Говорим за Гърция и Италия. България също посочи, че има външна граница с Турция, която е под голямо напрежение от гледна точка на бежанците. Ние сме с отворено мнение по въпроса, казахме, че ако България иска да създаде такава точка, ще получи същата подкрепа от европейските институции и агенции както, например, Гърция и Италия. Но не става въпрос, че искаме да наложим нещо на България. Самата България каза - ние имаме проблем, защо не и ние, и е много разбираемо, че те могат да спорят по тази линия.