"Дни без глоби" обяви Регионална библиотека „Любен Каравелов" в Русе. Срокът е до 13 часа на 30-и декември. Читателите, които са забравили да си върнат навреме книгите, могат да се възползват от тази отсрочка, без да бъдат санкционирани.
"Дни без глоби" обяви Регионална библиотека „Любен Каравелов" в Русе. Срокът е до 13 часа на 30-и декември. Читателите, които са забравили да си върнат навреме книгите, могат да се възползват от тази отсрочка, без да бъдат санкционирани.
Традицията е от няколко години. В началото „гратисен период" за разсеяните читатели е имало само през лятото - в Дните на библиотечната седмица. От две Коледи обаче, библиотекарите са решили да дават и втори шанс на некоректните ползватели. Това е и един от начините да се поддържа книжният фонд.
Дияна Гривева, библиотекар: „Вчера ето, имахме интересен случай. Читател, длъжник от две години беше чул за кампанията, обади се по телефона, дойде и върна заетите материали. Ние призоваваме и други читатели да върнат книги, защото и други имат нужда от тях. На фона на дните на криза, ние не можем да си набавим други и всяка книга е ценна - за нас и съответно за другите читатели."
Статистиката показва, че средно на година в един от отделите на библиотеката има около 80-90 закъснели читатели.
Най- нередовни са учениците, а най- търсените „книги-невъзращенци" са бестселърите от последните години. От библиотеката напомнят, че според новия глобите за закъснение са по 10 стотинки на ден, а за изгубена книга - от 300 до 600 лева.
Държавата отделя между 20 и 30 млн. евро от бюджета за помощи заради скъпите горива
София е по-мръсна и това е резултатът от фамозната битка срещу мафията, каза Борис Бонев
Няма военна заплаха за България, поради което не е необходимо да се предприемат допълнителни мерки извън обичайно, каза Йордан Божилов
Американският президент с призив да бъде гарантирана сигурността на корабоплаването в Ормузкия проток
Заради войната в Близкия изток: Отлагане на резервации и по-скъпи нощувки по родното Черноморие