НОВИНИ

Борисов: България няма да плаща за грешките на другите държави

Министър-председателят Бойко Борисов бе гост в студиото на "Панорама". Той отговори на конкретни въпроси относно преговорите и решенията на Европейския съвет, където бе представител на страната ни. Премиерът коментира също актуални теми, свързани с договора АКТА и следенето в интернет, добива на шистов газ,  конфликта между МВР и съдиите. Борисов сподели мнението си за управлението на бившия президент Георги Първанов, както и за очакванията си от новия президент Росен Плевнелиев.

борисов българия плаща грешките другите държави
Снимка:
bnt avatar logo
от БНТ
21:45, 03.02.2012
Чете се за: 18:08 мин.
У нас
Министър-председателят Бойко Борисов бе гост в студиото на "Панорама".

Той отговори на конкретни въпроси относно преговорите и решенията на Европейския съвет, където бе представител на страната ни.

Борисов изреди предприетите от правителството мерки в посока на очаквания от нас икономически растеж и намаляване на младежката безработица. ББР от вчера отпусна 100 млн. за кредитиране на малките и средни фирми, подчерта премиерът.

По темата за споразумението АКТА срещу интернет-пиратството премиерът каза: "Пишман политици се нахвърлиха върху Цветанов, че ще има полицейски произвол", като припомни, че още от 2007-2008 г. на българското правителство е предоставено правото за преподписване на договора.

Борисов отново увери, че докрай ще се съобрази с нагласите на българския народ относно безопасността на добива на шистов газ. "Шеврон" подцени страховете на гражданите и получи своя урок", каза премиерът.

Ще остави ли Росен Плевнелиев свободно да води своя ресор? Засега премиерът отговори убедително на въпроса, като подчерта политическите достойнства на новия президент.

Отстъпва ли Борисов пред протестите? Протестът е мерило за демокрацията, сподели премиерът и припомни кои искания на протестиращите досега са удовлетворени и кои не.

Минстър-председателят коментира управлението на бившия президент Георги Първанов, както и заявките му за политическо бъдеще в БСП.

Борисов отговори и на въпроса за конфликта между МВР и съдиите.

СЛЕДВА ПЪЛЕН ТЕКСТ НА РАЗГОВОРА:

Водещ Бойко Василев:
Често в "Панорама" се питаме какво ще запомни историята от изминалата седмица. Подозираме, че тя е капризна и ще подмине
някои събития, които днес наричаме исторически. Какво ще стане
например с фискалния пакт, който Европа подписа в Брюксел, за да
спре кризата? Дали ще я спре, един господ знае, още повече, че
две страни - Великобритания и Чехия, не подписаха пакта, и къде
в цялата тази вихрушка е България? Добър вечер на министър-председателя Бойко Борисов.

Бойко Борисов:
Добър вечер и на вас двамата и на вашите зрители.

Водещ:
Да не се окаже обаче, че бедната България ще трябва да спасява по-богати и да вдига своите данъци?

Б. Борисов:
Не! Аз първо благодаря за поканата и искам да изкажа малко лично нещо, но благодарност на целия лекарски екип и на всички, които вчера оперираха сестра ми от тумор в мозъка във Военномедицинския институт и засега всичко е наред. Изключително сложна операция, 6 часа, и много искам да им благодаря.

Водещ:
Всичко е наред, нали?

Б. Борисов:
Божа работа. Просто видях какъв сложен труд извършиха хората, и то български лекари, дано всичко е наред. А що се касае за това, може би и репортажът ви, анонсът, който беше от Гърция, гражданка най...

Водещ:
Да, за журналистка. Журналистка.

Б. Борисов:
Ако се беше подвела България и още веднъж и благодаря и на хората, и на народа за това... да избере популисти на власт... ама това щеше да се случи и в България. Ако бяха вдигнали дефицита, както Първанов казваше, ако бяха направили тези харчове за пенсии и заплати, когато икономиката летеше надолу 2008 година, 2009-а, всичко това щеше да се случи и в България.

Водещ:
Но?

Б. Борисов:
Ще дойдат историци след време и ще ни подредят всеки със своите заслуги. България няма за плаща, България няма да плаща за грешките на другите държави и затова и ние забавихме влизането в еврозоната. Аз бих обърнал темата на последния съвет от втората й част, която всъщност беше и първа, а това е именно, че, да, ясно е за всички, бюджетните дефицити трябва да
слязат под 3 процента, външният дълг и вътрешната задлъжнялост - също. Всички държави до 2020 година се задължават да си свалят дълга с пунктове на година. По-важното е това, което президентът Барозу дава и което и ние като правителство правим в момента - растеж и работни места. Следващата стъпка - младежката безработица как да бъде намалена и съответно как по принцип да се работи и какво да се направи за безработните. Комисарят Хан даде едно много хубаво сравнение - ако в Европа, образно казано,
са около 25 милиона безработните, ако 500-те големи фирми трябва да изчистят тази безработица, трябва да назначат по колко, 23-24 и повече хиляди души на работа. Докато, ако 23 милиона са малките и средните фирми и назначат само по един човек на работа, то няма да има безработица в Европа.

Водещ:
Обаче... за младежката безработица - поискахте облекчение на европейските фондове, но го дадоха на други? Дадоха го на 8 държави, и то точно за младежката безработица.

Б. Борисов:
Да, които имат над 30 процента младежка безработица.

Водещ:
Но това че ние нямаме, че не означава, че сме цъфнали и вързали?

Б. Борисов:
Да, но разбира се, че не сме, и... затова между другото от вчера българската банка за развитие 100 милиона отпусна за малките и средните фирми, което ще подобри кредитирането, ще ги облекчи до голяма степен, а на министър Дянков съм възложил за десетина дни да ми даде три мерки, с които да помогнем на хората, които искат да вземат кредити, тези, които вземат под
400 лева. От 400 лева е прагът на кредитите, които се вземат, три мерки, които до 10 дни ще бъдат готови и ще ги обявим. И мисля, че ще бъдат интересни за вас. Още друго важно нещо от Европейския съвет. Първо аз благодаря на политическите сили и на българския парламент, че ми дадоха мандат да водя тези преговори, и това, за което отидохме, ние сме го удържали и много ясно и категорично сме казали, че покрепяме златното
правило, но данъчната политика си остава приоритет на българското правителство, на българския парламент, защото ние, да, имаме най-ниските данъци, но това е едно от нашите конкурентни предимства пред останалите. И другото, което беше важно - европейските съвети съответно и срещите на еврозоната да съвпадат, среща на държавите с евро, които имат в своите
разплащателни валути, 17 на брой. Два пъти в годината ще се събират след европейските съвети, винаги когато има някаква промяна по архитектурата или нещо, което да засяга другите държави, ще се събираме всички, а иначе 17-те ще си работят по асамблиране на техните икономики.

Водещ:
Казвате за Гърция, обаче там продължават да се плашат с
България. Онзи ден гръцки министър...
Б. Борисов:
Е, нека да не се шегуваме.
Водещ:
Не, няма шега тук, господин министър-председател, вие казахте нещо важно - казахте растеж, работни места. Защо обаче досега само стягахме коланите и се радвахме толкова много на финансовата стабилност, която не се яде?

Б. Борисов:
Напротив, финансовата стабилност... ето, ако искаме нашите деца и следващи поколения да не са в положението на Гърция и много други вече държави в Европа, видяхте, вече и в Унгария положението никак не е розово, ние първо трябваше да свалим дефицитите и да устоим дълга такъв, какъвто ни прави конкурентоспособни, защото това има изключително важно значение и за инвеститорите, и съответно за външните пазари, за
рейтинговите агенции, които, виждате, много точно определиха рейтингите на държавите в Европа. И не случайно на България, на Германия, на дисциплинираните държави, които имат този именно фискален дефицит, под три процента, беше вдигнат, на всички останали го свалиха. А сега вече работим върху растежа и в икономиката. Просто това са задължителни стъпки, които трябва да се извървят.

Водещ:
Чухме, че пускате туристи с шенгенски визи, което е реверанс към туризма, но къде е индустрията? Индустрията ще направи растежа, а нея я няма на хоризонта.

Б. Борисов:
Напротив, стагнацията в индустрията в цял свят е видна. Когато големите компании съкращават работни места, когато големите компании фалират, естествено е и инвестициите, и изнасянето им навън да е по-трудно. Но именно няколко от нещата, които България предлага - не само най-ниските данъци, новата инфраструктура, която градим. Когато България след една и две години има магистрали, когато има бързи влакове, нали, жп инфраструктурата се направи, когато екопречиствателните станции са факт, всичко това ще доведе инвеститори. И ето, днес беше министър- председателят на Долна Австрия... "Горна Арда" започваме 2013 година, Дунав мост 2 ще бъде завършен тази година, столичното метро ще бъде завършено тази година, Южната дъга в София ще бъде завършена тази година, "Меден рудник" в Бургас ще бъде завършен тази година, магистрала "Тракия" ще бъде завършена тази година. Виждате, пет проекта, които са... всеки един от най-големите в историята на България, които се правят.

Водещ:
А родната индустрия, аз нямам предвид само...

Б. Борисов:
Да, родната индустрия също, има вече много добри предприятия, много добри. Ето, миналата или по-миналата седмица в Русе бях, в Кърджали бях, предприятия, в които назначават много работници в момента, правят части за автомобили за почти всички марки в Европа, огромно производство развиват в момента. Продължават да увеличават мощностите си, нови заводи строят. Аз ви гарантирам, че в следващите две-три години България ще бъде много, много по-различна, отколкото сега.

Водещ:
Добре. Да видим дали ще стане.

Б. Борисов:
И то е факт. То става, държавата изплува от тази изключително трудна рецесия и криза, която има в света.

Водещ:
Още един подпис. Знаеше ли България какво подписва в случая с АСТА, интернет, авторското право в интернет?

Б. Борисов:
Да, но само, понеже пак подминахме една изключително важна тема - шенгенските визи. Шенгенските визи... ние, освен че губехме много пари, освен че имаше огромен проблем с туристите от Украйна, Русия, Сърбия, които имат шенгенски визи, но не могат с тях да влязат в България, трябва допълнително да им се издават визи, вече това не е необходимо да се прави. Те могат да идват в България, взехме това решение. И нещо повече - в 20 града в Русия сме аутсорсвали дейността, за миналата година бяха 9, за
тази година ще са 20, в които всеки руски гражданин, украински или... може да си извади виза на място, електронна и без никакъв проблем да идва на туризъм, дали зимен, летен тяхна си работа. Важното е, че това е не реверанс, това е една много голяма помощ за българската туристическа индустрия.

Водещ:
Кажете сега за АСТА.

Б. Борисов:
АСТА е...

Водещ:
Знаем ли какво подписваме?

Б. Борисов:
...последното нещо, което, пак казвам, пишман политици, използвам жаргон, защото просто друго не мога да кажа, веднага се нахвърлиха върху Цветанов едва ли не, че ще има някакъв полицейски произвол, а той изобщо нямаше нищо общо. Още 2007, 2008 година предишното правителство е предоставило на Европейската комисия правото да преговаря от всички страни - членки на Европейския съюз, със съответно подписване на така нареченото АСТА. Завчера извиках, поканих при мен всички... хората, които представят... провайдърите, интернет индустрията, всичко това те го знаят, дори и те се възмущаваха от тези инсинуации, които бяха направени през медиите от различни политически фигури. Но накарах ги на един лист да ми напишат това, което за тях като текст е добро, и съответно поканих
депутатите от ГЕРБ, които точно този текст да защитят при ратифицирането на АСТА в българския парламент.

Водещ:
Да не се окаже късно?

Б. Борисов:
А той е... Моля?

Водещ:
Да не се окаже късно обаче? Все пак нашият посланик в Япония е подписал.

Б. Борисов:
Той го подписва, защото българското предишно правителство е предоставило това на Европейската комисия да преговаря от всички нас и те подписват формално, както и когато идва това при нас в Министерския съвет, ние като европейска директива, като вече дали това право на Европейската комисия 2008 година да го правят, също го подписваме. Но хубавото е, че местните парламенти, и българският парламент в това число, сега трябва да го ратифицират. И те ще го ратифицират в текста така, че да
действат българските закони и съответно българската конституция. Така че няма никакъв проблем, хората останаха спокойни, отидоха, дадоха си брифинг и чакаме деня, в който депутатите от ГЕРБ ще гласуват по начина, по който ви казах.

Водещ:
Ако вдругиден Хилари Клинтън поиска България да преразгледа мораториума върху шистовия газ, вие ще отстъпите ли?

Б. Борисов:
А, аз просто... вчера слушах господин Костов, който е много интересен човек, в желанието си да атакува ГЕРБ винаги и на всяка цена доста често прави грешки, след това отива да си ги поправя, опитва се да ги поправи, но в същото време не забравя да каже, че ГЕРБ е непоследователен. Напротив, ако си спомняте още... мисля, че юли, август месец в Добрич аз казах на хората, които дойдоха с притеснението за шистовия газ, да не се тревожат, ние няма да пуснем проучване, което застрашава околната среда, и да поставим под съмнение природата, целостта на природата и нейното екологично равновесие. Точно това, което им обещах, точно това изпълнихме и ние в Министерски съвет, като оттеглихме своето решение, и съответно нашите депутати в парламента, на ГЕРБ, гласуваха мораториум. Поканих инвеститорите, които са спечелили конкурса, американската
компания "Шеврон", при мен, и им казах така: господа, ние сме избрани от българския народ и всичко, което правим, е в негова услуга. Ако част от българския народ има тревоги, че нещо би застрашило, както в случая екологията, ние спираме, връщаме назад и казваме "убедете сега българския народ, че проучването и добивът на шистов газ първо са безопасни, технологията ви е прекрасна и не носи никакви вреди и съответно пък, ние финансово-икономически, тогава ще обосновем, че ако можем да си добиваме ние наш природен газ, ето виждате сега каква криза е отново с газа, какво по-хубаво от това. Но българския народ трябва първо да бъде убеден, да е сигурен и тогава можем да говорим...

Водещ:
Значи може да се преразгледат нещата, така ли?

Б. Борисов:
Мораториумът какво казва? Забраняваме, спираме, не допускаме! Заповядайте, убедете хората в парламента, хората в съответния регион, докажете им, че този добив е безвреден.

Водещ:
А ако ви натисне Америка?

Б. Борисов:
Как да ни натисне?

Водещ:
Да пожелае това да стане веднага? Има дипломатически начини това да стане.

Б. Борисов:
Дори не мога... на срещата с "Шеврон" беше и американският посланик и той много ясно и точно чу това, което им казах. Каните най-добрите еколози в света, от Америка, каните всички наши екологични организации, заповядайте на масата. Какво ви притеснява? Че ще замърсите водата. Ето колко сондажа са направени в света, къде е възникнал проблем, кое прави проблема, това единствената технология ли е, има ли по-съвременна, има ли
нова? И когато всичко това стане факт, ако е добро, да, разбира се, че ще го преразгледам. Но докато това не е факт, докато хората се тревожат, няма сила, която да ме накара да помоля, нали все пак сме парламентарна република, депутатите на ГЕРБ да преразгледат това свое решение.

Водещ:
Дори Хилари Клинтън?

Б. Борисов:
Хилари Клинтън, госпожа Клинтън, е много скъп гост, много добре е, че държавният секретар на Съединените щати ще бъде в България, много теми има по които да си говорим, и включително и на тази ще й отговоря, че в случая американската компания "Шеврон" подходи много неорганизирано, много не... как да кажа, подцени страховете на българските граждани в тези региони и, разбира се, получи своя урок.

Водещ:
Вече две седмици президентът се казва Росен Плевнелиев. Ще го оставите ли той да води във външната политика?

Б. Борисов:
Мисля, че и към момента всички и срещи, и посещения, които са организират, и президентството, и кабинетът в случая, съгласуват, има синхрон в действията. Сега госпожа Клинтън идва. Първо ще отиде при президента, ще го види. След това ще дойде на работното вече посещение при нас. Така че правителството и външният министър си имат своите задачи, те си ги преследват и съответно си ги изпълняват. Президентството има свои задачи. За радост президентът Плевнелиев е изключително добре приет, тъй
като той е познат, три години близо е министър, и то на много на важен ресор, регионален министър, познат е и в Брюксел, познат е и в Берлин, и в Лондон, и къде ли не. И ето един факт - на другия ден, след като обявихме посланиците, първия транш, получиха мигновено дата - Ради Найденов в Берлин, да отидат с акредитивните, на другия ден... акредитивните си писма, Ради Найденов в Берлин и Косьо Димитров в Лондон. Просто имайте
предвид - хората много внимателно... това, че дипломатите и външните министри на другите държави не излизат и не говорят "абе след 22 години още ли агенти ще слагате по тези ключови посолства в Европа, в света", някак си си отдъхнаха. Те, повтарям, са дипломати никога не се намесват, няма да го кажат официално. Но с подобни жестове... или както примерно
английският посланик в България изчака месеци наред, за да може сега да си ги даде на новия президент акредитивните писма.

Водещ:
Така ли смятате?

Б. Борисов:
Така смятам и съм убеден в това.

Водещ:
А нали знаете обаче...

Б. Борисов:
Така че българите с г-н Плевнелиев и с Марга Попова направиха един добър избор. Те са много съвременни, добре приети в евро-атлантическата общност хора и аз мисля, че добре ще се справят и се справят вече със своите задачи.

Водещ:
Нали знаете обаче, че това е най-старият конфликт в новата българска политика - конфликтът между президент и премиер, таен или явен, и оттук нататък всички ще дебнат и най-малките жестове - какво пуска в туитър неговата съпруга, какво мисли тя за вас, какво правите вие, какво прави той, и ще търсят жестове на разграничение.

Б. Борисов:
Знаете ли, аз не се интересувам изобщо от това в своя личен живот какво правят семействата вкъщи и какви отношения имат. Това си е тяхна лична работа. Моето усещане дори и за демокрация е такова. Аз съм длъжен и уважавам съпругите, приятелките, семействата на всички мои колеги - дали са министри, дали са вицепремиери, дали са президент, вицепрезидент. Щом той си я харесва, и аз я харесвам. Щом имат три деца и им се радват
истински, и аз им се радвам истински. А между другото нейният език е хаплив, но много точен и много...

Водещ:
Бойкомет?

Б. Борисов:
Да, и...

Водещ:
Какво значи бойкомет според вас, ако езикът е точен?

Б. Борисов:
Ами, че може да вземе и всеки да го метне, където пожелае Така че в края на краищата аз истински харесвам подобни... толкова вицове съм чул за мен или подобни хитроумни съждения, така че... Това, което знам от Росен, президента Плевнелиев, през годините, които сме заедно - че за него е истинско удоволствие да се прибере вкъщи. Трите момчета там бият по
барабаните, танцуват, скачат, те са весело семейство, такова много... много, много хубаво. Така че по никакъв начин не може да ме засегне или нещо да ме жегне или това да ми създаде проблем. Напротив, дори, ето, ще дам пример - посещението след Брюксел на президента в Берлин и когато протоколите питаха на кое да се отдаде тежест, нали, моето трябваше да е, ако е официално, трябват почести и за двамата, след това март месец ще
отиде той, пак почести и ще дойдат малко повече почести. И аз помолих моето да е работно, без бизнес делегации, за да може, като отиде в Берлин президентът с цялата си мощ и с възможностите, които има, да бъде посрещнат и да се направи тази толкова важна пътека дипломатическа във външните отношения. Така че винаги съм готов да му отстъпя почестите, защото той е първият, държавният глава, и разбира се, що се касае пък
изпълнителната власт, това си е моя задача и си я гледам внимателно.

Водещ:
Казахте думата отстъпя. Отстъпвате ли пред протести, г-н премиер? Вчера еколози, онзи ден зърнопроизводители, утре интернет потребители. Колко протеста трябва... за да отстъпите?

Б. Борисов:
Ами, какво да ви кажа, това е също мерило за демокрация. Това е един начин на хората да изразяват своето мнение и колкото повече се организират, протестират, това е и начин да общуват с властта, така че... Ето, казвате зърнопроизводители. Те дойдоха и стачкуваха за нищо и казаха, че в края на януари ще стачкуват пак, но мина краят на януари, те не стачкуват. Защо?

Водещ:
Кажете вие.

Б. Борисов:
Защото така, както поехме своето обещание, близо милиард, завчера заверихме всички сметки на зърнопроизводителите, животновъдите, на всички, те са доволни. Това е близо милиард свежи пари, които отиват в кръвоносната система на българското стопанство.

Водещ:
Отворихте общия джоб, отворихте общата кесия и им дадохте на тях.

Б. Борисов:
Не, това са парите, които са договаряли по доплащанията, така че точно сме ги дали. От общия джоб... от общия джоб даваме на тютюнопроизводителите. Дадохме първата година, дадохме втората година, тази дадохме 75 милиона. И по начина... по това най-бедно, изостанало, в същото време и прекрасни хора, работливи... много, много трудно е да ги интегрираме да правят
нещо друго, а това е основният им поминък. Ще дадем и догодина. Това е нещо, което най-съзнателно знаем, че не би трябвало да се подпомага, не би трябвало, но в същото време това е животът им и отново ще вземем от общата кесия. За тях - да.

Водещ:
Господин...

Б. Борисов:
А иначе един по един, ето, говорите за протести. Ами в БДЖ свършиха протестите, компанията... направихме съкращенията, компанията почна да печели, почнахме да си плащаме влаковете. Зърнопроизводителите получиха си парите, язък, че толкова пари похарчиха да дойдат да протестират. Интернет доставчиците в случая, които казвате, или АСТА, дойдоха, видяха, че всъщност нямаме никаква вина, гарантирахме им, че могат да бъдат спокойни, протестът им е, защото той е в над 160 града в Европа, общоевропейски срещу решението на комисията да подпише подобно нещо. Макар че Европейската комисия прати 10 мита, които
развенчават всичките тези приказки за АСТА, но никой не ги прочете в общи линии. Така че, да, протестът не е хубаво нещо, не радва. Шистовият газ... идваха, викаха, след това дойдоха да ми благодарят. Взехме... изпълнихме техния ангажимент. Там, където казахме "няма да отстъпим", за пенсионната реформа, тя вече е в ход. Това, което казахме за зърнопроизводители, вече е в ход.

Водещ:
Поемате ли ръкавицата, която ви хвърли бившият президент Георги Първанов? Тази сутрин по Би Ти Ви той каза, че ще води, цитирам, голяма, тежка, лидерска битка със слабото, безидейно и вече вредно за България правителство.

Б. Борисов:
Кой е казал това?

Водещ:
Георги Първанов.

Б. Борисов:
Между другото сутринта втората част от интервюто му гледах, от него няколко извода си правя. Че, първо, той не е никога... не е бил президент на всички българи, той си е бил партиен президент. И сега това, което приказва, че не трябва да бъде Росен Плевнелиев, а Росен Плевнелиев никога не е бил и партиен член и той не е бил лидерът на ГЕРБ, затова аз съм убеден, че той ще бъде един и е независим президент. Първанов никога не е бил независим президент. Той винаги е действал, особено в последната година, и това не му прави чест, той е действал като кандидат-лидера на БСП. И неговите критики са били в никакъв случай не градивни и не надпартийни. Те са били с цел. И макар че сега държавата му даде и офис, и кола, и какво ли не, защо? Да води политическа битка. И тези неща се дават в тези офиси да си пише книги, мемоари, както всички останали президенти.

Водещ:
Е, те се дават по закон, не ги давате вие.

Б. Борисов:
Ами кой е измислил закона? Държавата ги дава. Ние всички данъкоплатци, включително и членовете на ГЕРБ, плащаме за Първанов да ни плюе, така ли е?

Водещ:
Е, не е така...

Б. Борисов:
Е не, ама е. Точно така е. Освен това той много говори за битки, за войни, за насилие. Това си е неговият стил. Негова работа си е.

Водещ:
Чакайте. Насилие. Значи, когато той казва, че вие сте издигнали насилието в ранг на държавна политика, не ви ли уцелва в болното място напоследък?

Б. Борисов:
Напротив, по-демократично правителство от нашето не е имало. Той забравя, когато неговите приятели вътрешни министри биеха протестиращите, когато биха депутатите от "Атака", защото бяха негови политически опоненти. Той забравя бързо тези работи.

Водещ:
А защо тогава министър Цветанов...

Б. Борисов:
Така.

Водещ:
...се извинява и вие казвате тези дни, че е имало, че МВР не е действало по един начин...

Б. Борисов:
МВР може да сгреши. МВР не проведе правилно няколко полицейски операции, две на брой, за което аз им се скарах, за което те се извиниха, поеха си отговорност. Сестрата на убитото момиче в Перник, Елеонора, даже SMS-а ми е на телефона, мога да ви го покажа. И днес ми пише, след това се чухме, да ни покани с министър Цветанов утре на погребението на сестра й. И аз, за да не се използва по какъвто и да не начин за политически цели или
каквото и да било, помолих Цветанов, днес следобед той беше в дома й, занесе букетите, изказа нашите съболезнования на близките. Първанов още говори за пържоли. Абе гледай си какво сте направили вие. Нима тройната коалиция не е твое чедо. Нима големият шлем не е най-голямата болка в момента и най-голямата трудност за преодоляване от страна на българското правителство. Нима заменките на горите и всичко това, което правеха, не е
негово дело. Ами две неща, ако щете... държавният глава се води върховен главнокомандващ. Ами по-слабо управление на отбраната по време на неговите мандати като върховен главнокомандващ и военните министри, които един по един виждате какви са. Ами това, което са правили с помилванията? И сега поставят държавата отново пред изпитание. Няма указ. Да, и сега какво ще правим? Ще ги връщаме тези хора или как?

Водещ:
Година и половина ви остава до края на мандата, вие още говорите за тройната коалиция.

Б. Борисов:
Ами то... ще говорим още 20 години за тях. Сега другата седмица вкарваме в парламента промяна в бюджета за 24 милиона за 2008 година - трябва да им доплатим водното огледало. В тази криза ще вадя 24 милиона. Завчера в парламента мина 50 милиона за Дунав мост 2, за да не го оставим да стърчи в реката. И много други такива неща. И освен това, понеже ме попитахте,
комунистите са много интересни хора, те едно говорят, друго вършат. Именно сутринта вашите колеги от Би Ти Ви му зададоха няколко конкретни въпроса. Първо му зададоха въпроса какво става с проекта АБВ, той все едно не го чу. След това му зададоха въпроса, след като каза за правителство в сянка, кой ще му е вътрешният министър. Той все едно не го чу. Не даде никакъв отговор.

Водещ:
Не, каза, че не може да отговори.

Б. Борисов:
А какво правителство в сянка ще правят? Не може да отговори или не знае, или не иска да каже, защото или ще разсърди Румен Петков, или ще разсърди другите, ако каже примерно Румен Петков ще ми е вътрешен министър, или? Те го попитаха и за Овчаров, и за трети, четвърти, пети, той каза "не, не, не, аз само така говоря". Още повече дори не е коректно, БСП все още си има друг лидер, до вчера той беше президент. Дето се вика, не минаха и 40 дни, веднага излезе и започва да атакува всички. До вчера уж е
бил надпартийният президент. Всъщност отиде си... взе партийната
книжка. Значи, той винаги си е бил от БСП. Но пак на конкретните въпроси. Ще правите ли коалиция с ДПС - пак никакъв отговор. Ето и ви моля, ако някога дойде при вас, попитайте го каква ескалация подписахте за "Белене" 2006 година и защо не започнахте да я строите до 2009 септември, когато дойде правителството на ГЕРБ? Какво подписахте всъщност... тъй като с
вас обсъждали това. На тези въпроси той не отговаря. Напротив, говори за коалиция с ГЕРБ. Абе, господа, що за нахалство е това? Кога ГЕРБ е казвал или кога ви е искал ГЕРБ коалиция на БСП? Дали е със Станишев, дали е с Първанов, това няма значение. Той щял да отговори, че не била възможна коалиция с ГЕРБ... Ама кой ви я иска? Аз, ако съм искал коалиция на ГЕРБ с БСП, ще я направя сега, когато е най-тежката финансова и икономическа
криза, а не, когато измъкнем държавата от кризата.

Водещ:
Хайде да видим дали вие може да отговорите на един въпрос.

Б. Борисов:
Да.

Водещ:
Къде сте в престрелката между вицепремиера Цветанов и съдиите? Вие къде сте там?

Б. Борисов:
Точно и ясно ще отговоря. Поканих го... извиках го, сега да не... министър Цветанов и му казах така... даже и вчера правосъдната министърка я помолих да направи всичко възможно този конфликт да престане, защото... Зададох въпрос на вицепремиера Цветанов, на Цецо, както го наричам. Казваш, че съдиите или част от съдиите са мафия. В същото време аз отивам в Брюксел и казвам "господа, дайте да мислим да махнем механизма, защото в България вече съдебната система, борбата с престъпността е решена", именно. С една дума ние или трябва като държава да заявим, че не сме готови нито за Шенген, нито за махането на механизма, ако е прав колегата Цветанов, или трябва да се намери разумният диалог и аз съм го помолил да намери такъв форум, дали във Висшия съдебен съвет, дали да поиска среща, и той ми е обещал, защото е убеден и той, че това трябва... това не е продуктивно. Точно обратното, контрапродуктивно е да продължи този скандал... и със съдиите, те да си гледат своята работа, МВР - своята, прокуратурата - своята. Да, колегата Цветанов... и аз като бивш ръководител в МВР, това адски дразни - три години примерно да няма на търсен с европейска заповед и задържан... да няма повдигнато обвинение.
Но това трябва с диалог, дали с Лазар Груев, дали с Борис Велчев, дали със среща със съдиите по принцип, не по определени дела - господа, искаме да бъдем правова държава, искаме да ни вървят нещата. По тези особено наблюдавани дела нека да бъдем първо по тях коректни и след това, нали, вече да сме сто процента коректни.

Водещ:
Е, не е ли късно за това, г-н премиер?

Б. Борисов:
Не е късно. И аз, ето, виждате, когато считам, че колегите трябва да поправят нещо в своето поведение, аз ще настоявам това да стане. Да, него го боли, всеки ден МВР задържа, задържа... ето, виждате няколко подред, освободиха ги и сега няколко дни подред вече ги задържат с постоянна мярка, като една игра на котка и мишка. Но между другото това го има и във всички други страни.

Водеща:
Ами има го, разбира се.

Б. Борисов:
Има го. И затова... но никога там вътрешният министър не казва "това са мафиоти". Не може от неговата уста това да излиза.

Водещ:
Да.

Б. Борисов:
И мисля, че той ме разбра, той е честен, много сърцат човек в желанието си да пребори престъпността, големи успехи постигнаха в преодоляването на куп престъпления, но в края на краищата той трябва да успокои хората, че МВР, че полицията е в тяхна услуга. Тя не е срещу тях, че тя не е... тя е най-близкият им приятел и неговата риторика, неговите действия трябва да бъдат такива. Не може ГЕРБ, партията на Гражданите за европейско развитие на България да бъдат свързани с полицейско насилие. Мисля, че
прекрасно ме разбра и ще работи в тази посока. Естествено политическите ни опоненти знаят, че той е моторът в партията, и ако могат да го ударят, ще го удрят. Това го има и го има в политиката. Важното е ние да не даваме повече такива възможности.

Водещ:
Последен въпрос - не мислите ли, че понякога най-голямата сила на даден човек е и най-голямата му слабост? Питам заради две ваши особености - силната воля и цветистия език.

Б. Борисов:
Някой път човек изтървава думи. Има една прекрасна постановка, "език мой - враг мой". Хиляди пъти съжалих за това, което казах, и то се извиних и от трибуните и на хората, те ме разбраха. Но, ето, дадох възможност за това, че исках просто и кучето да намери за това, че е работило, както всички останали, своята награда. Сега ми се натяква, и то толкова вулгарно и гадно. И винаги съжалявам. Но за съжаление майка и татко бяха много бедни
хора и аз завърших училище в Банкя, не можах като Станишев в Москва, в Лондон да ме изучат така, че да имам по-добър език. Някой път греша много и много ме е яд. А иначе пък, от друга страна, аз съм благодарен на господ и на нашите, че са ми дали воля и характер. Все пак хората избират и знаят - по-добре да кажеш някоя глупост, но да я кажеш с душа и сърце, отколкото
префърцунено да обясняваш... или както Първанов - да говориш един час и всъщност да не кажеш нищо, нито дали ще правиш коалиция с ДПС, нито дали ще правиш... кой ще ти е министър и къде и как, дали ще си... каква ще е ролята на Станишев в тази партия. Куп неща. Нито за индекса в "Белене", колко пари реално ще струва на българския данъкоплатец, откъде ще вземем после и един милиард за електропреносна система. За каквото и да било. Той избяга от всички въпроси, но иначе как говори - ГЕРБ е насилието, ГЕРБ са неориентирани... Ама ние не сме пипнали данъците три години, той казва "те са непоследователни в данъчната политика". А ние един данък не сме пипнали. С една дума, точно като... както навремето се шегуваха с поповете - не ме гледай какво правя, а ме слушай какво говоря. Между другото и в синода горе-долу нещата станаха такива.

Водещ:
Благодаря ви. Желая искрено бързо оздравяване на вашата сестра. Благодаря ви, г-н премиер.
Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge

Още У нас

Румен Радев попита "БСП - Обединена левица": Каква ще е ролята и мястото ви в преговорния процес?
Румен Радев попита "БСП - Обединена левица": Каква ще е ролята и мястото ви в преговорния процес?
16:00, 11.12.2024
Чете се за: 01:20 мин.
"Възраждане" след консултациите: Ще предложим кабинет на малцинството
"Възраждане" след консултациите: Ще предложим кабинет на малцинството
15:24, 11.12.2024
Чете се за: 01:02 мин.
Президентът към "Възраждане": Последните избори затвърдиха важното място на вашата партия в парламента
Президентът към "Възраждане": Последните избори затвърдиха важното място на вашата партия в парламента
14:30, 11.12.2024
Чете се за: 02:37 мин.
Димитър Главчев: Рамката на бюджета е известна - стремим се към еврозоната
Димитър Главчев: Рамката на бюджета е известна - стремим се към еврозоната
14:00, 11.12.2024
Чете се за: 02:12 мин.
Повдигнаха обвинение на мъж, заплашил с убийство баба си
Повдигнаха обвинение на мъж, заплашил с убийство баба си
13:50, 11.12.2024
Чете се за: 00:42 мин.
Без съгласие приключи Националният съвет за тристранно сътрудничество за Бюджет 2025
Без съгласие приключи Националният съвет за тристранно сътрудничество за Бюджет 2025
13:31, 11.12.2024
Чете се за: 00:55 мин.
Полицията в София задържа 31-годишен за измама за 146 000 лв.
Полицията в София задържа 31-годишен за измама за 146 000 лв.
13:24, 11.12.2024
Чете се за: 00:57 мин.
Понижение на температурите предстои в близките дни
Понижение на температурите предстои в близките дни
13:07, 11.12.2024
Чете се за: 02:25 мин.
Жители на община Невестино ще подпомагат екипите на енергото при отстраняване на аварии
Жители на община Невестино ще подпомагат екипите на енергото при отстраняване на аварии
12:46, 11.12.2024 (обновена)
Чете се за: 04:32 мин.
Как политическите формации коментираха липсата на покана към "ДПС - Ново начало" за консултациите
Как политическите формации коментираха липсата на покана към "ДПС - Ново начало" за консултациите
12:30, 11.12.2024
Чете се за: 06:47 мин.
Парите на държавата: Тристранният съвет обсъжда бюджета за следващата година
Парите на държавата: Тристранният съвет обсъжда бюджета за следващата година
12:03, 11.12.2024 (обновена)
Чете се за: 02:10 мин.
Над 50 студенти са задържани за наркотици по време на студентския празник
Над 50 студенти са задържани за наркотици по време на студентския празник
11:55, 11.12.2024
Чете се за: 01:07 мин.
Топ 24
Най-четени
Спомен от зимата на недоволството
Спомен от зимата на недоволството
Проблеми с доставките на газ
Проблеми с доставките на газ