"Лукойл" е готова да работи с нулева печалба от преработката на нефт, за да се избегне нов скок в цените на горивата у нас. Това стана ясно от думите на генералния директор на компанията у нас Валентин Златев. В продължение на 2 часа ръководството на рафинерията обсъждаше пакет от мерки за овладяване на цените на горивата у нас с министрите на икономиката Делян Добрев и на транспорта Ивайло Московски.
"Лукойл" е готова да работи с нулева печалба от преработката на нефт, за да се избегне нов скок в цените на горивата у нас. Това стана ясно от думите на генералния директор на компанията у нас Валентин Златев. В продължение на 2 часа ръководството на рафинерията обсъждаше пакет от мерки за овладяване на цените на горивата у нас с министрите на икономиката Делян Добрев и на транспорта Ивайло Московски.
"Лукойл" готова да сведе до минимум производствените, търговските и административните разходи, за да се овладеят цените на горивата. Това съобщи генералният директор Валентин Златев. По думите му и в момента компанията няма печалба, тъй като потреблението на горива у нас от началото на годината е паднало с около 24%, а бензинът и дизелът са поскъпнали съответно с 13 и 16 на сто.
Валентин Златев - генерален директор на "Лукойл България": - Ние сме най-заинтересовани цената да е нормална - когато той е 1,50, никой не се сърди, че имаме 5 ст. печалба, когато е 3 лева и една стотна, вече хората реагират много чувствително, това е разликата.
БНТ: - Т.е. "Лукойл" е готова за нулева цена за преработка, без печалба?
Валентин Златев - генерален директор на "Лукойл България": - Ето, аз направих сензация. Да, готови сме, но нека да оставим заглавията да бъдат след няколко дни.
Валентин Златев не обясни конкретните мерки, които са предложили на икономическото министерство, но от думите му стана ясно, че е възможно отново да се стигне до временно фиксиране на цените на горивата у нас, както се случи преди година. Друг вариант за поевтиняване на дизела е намаляване на биодобавките в него.
Валентин Златев - генерален директор на Лукойл България: - Имаме опит от миналата година - фиксирахме за месец цените, ваканция по отношение на дизела, намалихме за 10 дни задължителните резерви и това успокои обстановката на пазара.
В съобщение до медиите от Министерство на икономиката заявиха, че следят ежедневно цените на горивата на дребно у нас и търсят механизми за овладяване на цените, тъй като влияят негативно на цялата икономика.
Ивайло Московски - министър на транспорта: - Механизмите на държавата не са много, ограничени са. Тези, които могат да бъдат наложени, касаят бюджета и министър Дянков, така че е много рано да се говори.
БНТ: - Възможно ли е да се стигне до намаляване на ДДС за горивата?
Ивайло Московски - министър на транспорта: - Все още е много рано да се каже каквото и да било конкретно.
Срещите във Финансовото министерство предстоят. В следващите дни ще има и повторни разговори с Министерството на иконоиката. Тогава се очакват и конкретните цифри и мерки.
Борисов и Трифонов с призиви към президента: Незабавно назначаване на служебен премиер и да не е партийно оцветен
Бойко Борисов: Призовавам президента Йотова незабавно да назначи служебен премиер
След приетите промени в Изборния кодекс: Очаквания за струпване на гласоподаватели и опашки пред секциите
Румен Радев: Политическото статукво ограничи правото на българите в чужбина да гласуват
Камерите на АПИ засекли кемпера на Ивайло Калушев в края на миналия месец
Съдът потвърди гаранцията от 8000 евро за шофьора, причинил тежката катастрофа край Телиш
С уникална церемония едновременно в четири града бяха открити Зимните олимпийски игри в Италия