Деца от различни училища в Благоевград изработиха икебани от живи цветя. За няколоко часа те превърнаха залите на Младежкия дом в Благоевград в цветна феерия. Рози, гербери, нарциси и маргаритки с различни цветове бяха вплетени в причудливи форми и аранжирани в кошници и вази.
Всяка икебана приличаше на малка китна градинка, където нищо не е поставено случайно. Децата казаха, че най-важно е да не се претрупват кошниците, защото няма да се види красотата на всяко цвете. Малките аранжори обясниха, че да се направи икебана не е лесна работа.
Момиче: - Трябва да има цвят и да е стилна.
Момиче: - Да подберем добре цветята, да ги подредим по добър начин и да има много зеленина.
Момиче: - Да се съчетават цветовете и мястото, на което са сложени.
Според професионалните аранжори децата правят най-красиви икебани, когато не се напътстват непрекъснато, а се оставят сами с въображението си да извайват цветните шедьоври. Организаторите на цветния празник казаха, че много от децата са аранжирали цветя, но само в специализирани интернет сайтове, но усещането е съвсем различно, когато с ръцете си докосват истински цветя.
Гергана Вирчева - специалист, Младежки дом-Благоевград - Да могат да се радват дори и на едно мъничко цвете, когато са много тъжни и замислени.
Част от изработените икебани децата подариха на Дома за възрастни хора "Свети Мина" в Благоевград.