На днешния ден преди една година 9 души загинаха, а 11 бяха ранени при тежка катастрофа на автомагистрала "Тракия". Автобус, пътуващ по линията София-Бургас с 31 пътници, се заби в мантинелата, преобърна се и се запали.
На днешния ден преди една година 9 души загинаха, а 11 бяха ранени при тежка катастрофа на автомагистрала "Тракия". Автобус, пътуващ по линията София-Бургас с 31 пътници, се заби в мантинелата, преобърна се и се запали. Стефан Стойчев от Чирпан и още един шофьор от Македония успяха да извадят ранените от горящия автобус и спасиха живота им. Вече е внесен обвинителен акт в съда срещу трима обвинени за катастрофата.
Прокуратурата в Пловдив приключи разследването за тежката катастрофа на магистрала "Тракия" с мнение за съд на шофьора на автобуса, собственика на бургаската фирма"Ентурстранс", чиито е автобусът и началника на транспорта в същата фирма. От направените автотехнически експертизи става ясно, че автобусът е бил технически неизправен, не е минал задължителния преглед, а документите в подкрепа на това са фалшифицирани.
Галин Гавраилов - зам.окръжен прокурор на Пловдив:
- Недоумение буди факта как на мястото на елементи от спирачната уредба примерно шплентове са замествани с пирони. От друга страна водачът на МПС-то Димитров, по наше мнение, е реагирал изцяло неадекватно на създалата се ситуация .
Делото беше изпратено във Върховния касационен съд с предложение процесът да се разгледа в Бургас, от където са обвиняемите и повечето
от пострадалите пътници. До момента отговор няма. В бургаската църква
„Света Богородица" днес се събраха оцелели след тежката катастрофа и
близки на загиналите да почетат паметта им.
Атанас Делибашев - тъст на загиналия шофьор: - Да, той беше вторият шофьор. Като си идваше казваше: нямаме никакви спирачки, предупреждавах ги. Те са му казвали - ако искаш оставаш, ако не искаш
- напускай. Това е.
Димитър Николов - кмет на Бургас: - Трагедия в семействата. Всичко, каквото се гласува, всички пари сме отпуснали. Съдействахме на всички, които са жители на община Бургас, за осигуряване на работа и за адаптиране.
Атанас Атанасов - оцелял: - Това нещо ще си остане за цял живот. Аз
една година не съм работил и сам, без пари, без нищо, изобщо нещата са
много сложни.
Роднини и близки на загиналите очакват справедлив процес и се надяват виновните да получат най-тежките наказания.