Огромни маслени платна, цигулка Страдивариус и портрет на Майстора се събраха на един недовършен строеж в Кюстендил. Причината: Светлин Русев организира арт-акция в започнатото преди 30 години разширение на галерия "Владимир Димитров - Майстора", което все още очаква своите строители. А виртуозният цигулар Минчо Минчев свири сред руините на това пространство.
Огромни маслени платна, цигулка Страдивариус и портрет на Майстора се събраха на един недовършен строеж в Кюстендил. Причината: Светлин Русев организира арт-акция в започнатото преди 30 години разширение на галерия "Владимир Димитров - Майстора", което все още очаква своите строители. А виртуозният цигулар Минчо Минчев свири сред руините на това пространство.
Първият български цигулар, който свири на Страдивариус, награждаван във всички престижни конкурси и имал концерти на всички континенти без Антарктида, този път събра публиката си в разрушено пространство.
Проф. Минчо Минчев: "Тука оставаш като... в такова вцепенение на това, което е започнато, което сигурно е започнато да носи нататък една култура, и се оказва, че попадаме в ей това..."
През 1981-ва този строеж получава разрешително - продължението на прочутата галерия на Майстора в Кюстендил, с което тя трябва да стане най- голямата на Балканите - както се е говорело тогава.
Проектът е за близо 3000 кв. м. експозиционна площ, включително под земята, където се намира крепостната стена на антична Пауталия.
Недко Каблешков - художник, основател на галерията: "В известен смисъл това е мое дело, това е моя съдба, в продължение на 33 години аз съм мечтал това... В тази дупка... Всъщност това е официалният вход към античната зала - тя още оттук се вижда какво ще бъде. Долу трябваше да има пренесени римски мозайки, римска пластика, римско изкуство."
Земята на Кюстендил събира артефакти от всички исторически епохи до днес. А тази година отбелязваме 130-тия юбилей от рождението на Майстора.
Акад. Светлин Русев: "Годишнината е един повод наистина да се сетим за нещата, с които би трябвало да живеем, а ние ги превръщаме в юбилейни поводи. Когато го видях, бях потресен, че е възможно на две крачки от картините на Майстора... 30 години да съществува. Всичко е било изградено... Останало е само подът и осветлението да се сложи..."
Петър Паунов - кмет на Кюстендил: "Майстора е един от хората, които прехвърлят Дунава и целият свят знае за България и нашето задължение е да довършим музея. Ние направихме най-доброто. 2008-ма година имаше проект за довършване по Оперативна програма "Регионално развитие" на стойност 5,9 млн. лв. с ДДС. Той беше одобрен, но нефинансиран."
И така до 2011-та, когато става ясно, че проектът вече има давност и ще трябва да се кандидатства отначало.
Дотогава един академик пише по стените на една забравена галерия до дърво, пораснало от боклука.
Акад. Светлин Русев: "Все пак има надежда - тези зелени дръвчета са доста устойчиви и растат навсякъде."
Цялата история очаквайте в рубриката "В кадър".