ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Предсказване на земетресения

bnt avatar logo от Цветан Симеонов
A+ A-
Чете се за: 01:06 мин.
У нас

Американски учени са убедени, че скоро ще могат да прогнозират бъдещи земетресения. Едно от последните изследвания в тази област доказва, че силните трусове винаги предизвикват преди това изменения, които могат да бъдат регистирани. Учени по цял свят търсят точната комбинация от фактори за най-точна прогноза. Оказва се, че българи са направили първите стъпки.

предсказване земетресения

Земетресение със сила 4,8 по Рихтер разлюля Гърция. Много по-мощен трус от 6,6 удари Камчатка. Няма данни за пострадали и щети.

Американски учени са убедени, че скоро ще могат да прогнозират бъдещи земетресения. Едно от последните изследвания в тази област доказва, че силните трусове винаги предизвикват преди това изменения, които могат да бъдат регистирани. Учени по цял свят търсят точната комбинация от фактори за най-точна прогноза. Оказва се, че българи са направили първите стъпки.

Не е станало изведнъж. Поне не и без да предупреди. Дни преди да изяви разрушителната си сила, земетресението в Япония е дало знак. Като този. Тези значими изкривявания в йоносферата са измерени точно над епицентъра, но преди труса.

Проф. Петко Неновски - катедра "Йоносферна физика", БАН:
- Тези ефекти са били наблюдавани три дни, с пик третия ден преди голямото земетресение.

Напрежението в земната кора със сигурност променя и заряда на атмосферата. И колкото по-големи са промените, толкова по-силен трус може да се очаква.

Големият проблем е, за съжаление, че измененията в йоносферата може да се дължат и на много други явления. Като слънчевата активност например.

Затова учените търсят начини как да разпознаят на какво се дължат промените. И да ги потвърдят чрез други данни за смущения, предизвикани от земните трусове.

Проф. Петко Неновски:
- Това могат да бъдат ефекти в геомагнитното поле, в атмосферата.

А най-изненадващо е, че именно български учени за първи път са наблюдавали тези връзки, и то преди 35 години. Това са предизвестията за вранчанското земетресение. Анализите за тях са публикувани 9 години по-късно.

БНТ:
- Казахте първи резултати - това означава ли първи в света?

Проф. Неновски:
- Бих казал, че са и първи в света.

Остава най-трудното - учените да анализират всички данни и връзките между тях и да се изработи механизъм за измерване. Ще са им нужни години. И едва тогава ще могат да предупреждават с известна сигурност за земетресения. Но засега това все още е абсолютно невъзможно.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?