Тази година отбелязваме 80 години от създаването на „Бистришката четворка” – първият оркестър за фолклорна музика у нас. Изложба в Националния етнографски музей представя част от оригиналните инстументи на формацията, както и записи, останали скрити над половин век отвъд океана.
През далечната 1936-а година четирима самодейци решават да сформират бистришката четворка. Те изработват сами повечето от инструментите си и запяват традиционни шопски песни.
Здравка Джорева - организатор на изложбата
"От съвременна гледна точка е трудно да се върнем толкова назад и да си представим що за геройство е това, извършено от самоуки музиканти."
Четирима доброволци преди година започват да събират публикации за изложбата. Те успяват да издирят автентичните инструменти, както и непознати записи на четворката, за които не се е знаело близо 70 години.
Анелия Овнарска - организатор на изложбата
"Записите излязоха съвсем ненадейно от човек отвъд океана. Частен колекционер, който е правил записи в България, съхранявал ги е, за наш късмет ги е дигитализирал и ни ги преостави."
Радослав Гьорев е един от правнуците на Стоян Стоилов. Той продължава делото му и вече 26 години е част от мъжката певческа група към ансамбъл "Бистрица".
Радослав Гьорев - ансамбъл "Бистрица"
"Свирел е на кавал. Той е дядо на моята майка всъщност. На мен ми харесва и ми допада. Правим го с цялата си душа и сърце."
И макар да са минали 80 години, членовете на ансамбъл "Бистрица" търдят, че именно тези четирима мъже са техния пример за гореща обич към самобитното фолклорно богатство на шопите и са техен извор на вдъхновение.