Най-голямата колония от щъркели у нас, която се намира в сливенското село Самуилово е застрашена. Вековните дъбове, върху които гнездят, изсъхват, клоните им се чупят и щъркеловите гнезда падат.
Най-голямата колония от щъркели у нас, която се намира в сливенското село Самуилово е застрашена. Вековните дъбове, върху които гнездят, изсъхват, клоните им се чупят и щъркеловите гнезда падат.
Тази година в село Самуилово гнезда са свили 11 двойки щъркели в клоните на вековни дъбови дървета в центъра на селото. В края на миналата седмица едно от гнездата падна и три малки щъркелчета загинаха, което остави без поколение двойка от колонията.
Радослав Кутийски - кмет на с. Самуилово:
„Имало е да падат празни гнезда, но за пръв път и аз нямам спомен, да падне гнездо с живи щъркелчета, които са почти отгледани"
Мария Русева - отдел „Екология", община Сливен:
„Дъбовете си отиват, все пак са на преклонна възраст, отделно са видове, които обичат заблатеност и те изсъхват постепенно. А щъркелите си избират специално да си правят гнездата на такива сухи клони".
Останалите гнезда са под постоянно наблюдение, но докато щъркелите не си отидат, няма как да бъдат преместени или укрепени. Предвижда се следващата година, заедно с електроразпределителното дружество в района, да се поставят специални рамки върху стълбовете, където щъркелите ще могат да свият своите гнезда.