НОВИНИ

Каракачанов: Подготвяме два законопроекта с мерки срещу радикалния ислям

Забрана за всякакви чужди свещеници смята да въведе правителството с промени в няколко закона. Предвижда се дипломите на чуждите свещеници - евангелистки, католически и православни, да бъдат признавани от Министерството на образованието и Дирекцията по вероизповеданията. Обмисля се още да се забрани чужди граждани да са начело на вероизповеданията у нас и да се финансират от чужбина, обяви вицепремиерът Красимир Каракачанов след среща със спецслужбите в МС за опасността от проникване на радикален ислям у нас. Каракачанов предлага още имамите да се обучават в България във факултет към Софийския университет или във Висш мюсюлмански съвет.

Александър Марков
от Александър Марков
12:03, 19.10.2017 (обновена)
Чете се за: 01:18 мин.
У нас

Основният извод по думите на Каракачанов след близо двучасовата среща е, че проблемите, които се забелязват в редица европейски държави, свързани с присъствието на чуждестранни проповедници и наличието на опит да се внесе радикална идеология сред религиозните общности съществуват и в България. Според него тези опити трябва да бъдат веднага ограничени с промени в Закона за образованието и Закона за вероизповеданията.

Вицепремиерът аргументира информацията на службите и изводите от срещата с факта, че до 2010 година в България не е имало нито едно дело за радикален ислям, а от 2010 до 2017 година делата са скочили до 50. По думите му, проблемът са лица, които са завършили своето теологично образование в чужбина в страни, където се преподава салафитска и уахабитска религиозна идеология и които след това са се завърнали в страната и проповядват сред религиозни общности. Тези лица и дейността им трябва да бъдат ограничени. Трябва да бъде ограничено и финансирането от чужбина на религиозните вероизповедания у нас.

Всичко това ще бъде оформено в два законопроекта, които в момента се изработват и ще бъдат предложени за гласуване в Народното събрание до края на годината, обяви вицепремиера.

Красимир Кракачанов, министър на отбраната: Чужди граждани да не могат да присъстват в ръководството на религиозните общности в България. Чуждо финансиране да бъде спряно или контролирано от държавата. Да се установи възможността религиозното образование да се получава в България и да се ограничи чуждо нетрадиционно религиозно влияние в България и да се направят промени в Наказателния кодекс, чрез които правораздавателните органи да имат много по-лесни механизми за бързо справяне с тези проблеми.

От Главното мюфтийство коментираха, че предвижданите промени не са обсъждани с тях и че и сега мюсюлманските духовници могат да се обучават в България, но Висшият ислямски институт не е акредитиран вече 27 години.

Джелал Фаик, главен секретар на Главното мюфтийство:Ние сме за в България да се обучават нашите хора, които искат да стават духовници, за да могат да остават в България, но за съжаление, тъй като Висшият ислямски институт от 27 години не е акредитиран, нашите хора са принудени да излязат в чужбина и да учат в чужбина. Имаме 20 районни мюфтийства. В тези 20 районни мюфтийства имаме районни мюфтии. Ние сме в пълен контакт с тях, ние сме в постоянна връзка с тях. Ако наистина ние видим и разберем, че има хора, които проповядват радикални елементи, бъдете сигурни, че ние първи ще го уличим в това нещо. Ние няма да позволим това нещо.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Френската кинолегенда Даниел Дарийо почина на 100 години
Френската кинолегенда Даниел Дарийо почина на 100 години
Police Operation Temporarily Closes Malko Turnovo Border Crossing
Police Operation Temporarily Closes Malko Turnovo Border Crossing