ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Съюзът на съдиите с нов председател

bnt avatar logo от Деница Торньова
A+ A-
Чете се за: 01:04 мин.
У нас

Таня Маринова от Софийския районен съд е новият председател на Съюза на съдиите в България. До избора на общото събрание се стигна, след като досегашният председател Мирослава Тодорова отказа да се кандидатира за втори мандат. Тя обаче остава като изпълнителен директор на съюза. Мирослава Тодорова ще заема тази длъжност на доброволни начала, без да получава заплащане.

съюзът съдиите нов председател

Таня Маринова от Софийския районен съд е новият председател на Съюза на съдиите в България. До избора на общото събрание се стигна, след като досегашният председател Мирослава Тодорова отказа да се кандидатира за втори мандат. Тя обаче остава като изпълнителен директор на съюза. Мирослава Тодорова ще заема тази длъжност на доброволни начала, без да получава заплащане.

Новият председател на Съюза на съдиите Таня Маринова увери, че е твърдо решена да отстоява независимостта на съдебната власт. Магистратите настояват изборът на главен прокурор да стане с бюлетини, едновременно за всички номинирани. А преди гласуването сигналите, които поставят под съмнение почтеността на кандидатите, да бъдат проверени от специална комисия към Висшия съдебен съвет.

Таня Маринова - председател на Съюза на съдиите: „Ние искаме всички факти, които са публични, да бъдат ясно проверени, защото не може да се хвърлят съмнения и да не им бъде отговорено".

Съдиите не скриха, че повод за тези проверки са скандалите по случая „Марковска". Съюзът на съдиите ще настоява още за пълен анализ и на начина, по който се разпределят делата във Върховния административен съд.

Нели Куцкова - говорител на Съюза на съдиите: „От всичката тази хаотична информация, която излезе и която така и не можем да кажем вярна ли е или не, но е много, може да се направи извод, че там зависи от волята на началниците кой съдия какви дела ще гледа и от там нататък на кой политик каква услуга ще направи. Това е изключително страшно, ако е вярно".

Досегашният председател Мирослава Тодорова каза, че не се оттегля от председателското място в Съюза заради скандалите около нея.

Мирослава Тодорова - изпълнителен директор на Съюза на съдиите: „Бях номинирана, оттеглих номинацията си действително с ясното съзнание, че не трябва да бъда аз фокусът, а трябва да бъде фокус организацията".

В новия Управителен съвет на Съюза на съдиите влизат 9 души, а не както до сега 7. За първи път сред тях има и представител на Административния съд.

ТОП 24

Най-четени

Product image
Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
Абонирай ме за най-важните новини?