Държавната комисия за енергийно и водно регулиране обяви мотивите си за стартиране на процедура по отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Решението е взето след проверка на Комисията и на Агенцията за държавна финансова инспекция, както и след искането на Върховната административна прокуратура за отнемане лиценза на дружеството. Установени са редица системни нарушения.
Енергийният регулатор днес нямаше позиция възможно ли е намаляване на цената на тока с 8 процента от 1ви март, обявено вчера от Борисов.
С напомнянето, че стартирането на процедурата не означава задължително отнемане на лиценза на ЧЕЗ, от ДКЕВР посочиха мотивите за решението си -нарушения на Закона за обществените поръчки, липса на констативни протоколи при подменяне на електромери и непредставяне на информация от дружеството към Комисията. Съставени са общо 21 акта - 17 за "ЧЕЗ разпределение" и 4 за "ЧЕЗ електро".
От ЧЕЗ имат 7 дни, за да отстранят откритите нарушения. Експерти ще проверят свършено ли е това и на 16 април, за когато е насрочено открито заседание на ДКЕВР, комисията ще изслуша и двете страни.
Андон Роков, юрист и член на ДКЕВР: - В случай че Комисията установи, че тези последици ще бъдат отстранени и решенията ще бъдат преустановени, тогава решението би могло да бъде и да не се отнема лицензът. - Тоест давате шанс на ЧЕЗ да поправи грешките си? - Абсолютно, това е шанс, който дава Законът за енергетиката и Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката.
Законът обаче не определя в какъв срок ДКЕВР трябва да излезе с окончателно решение за лиценза на ЧЕЗ и комисията ще го определи сама. На въпроса за лансираното от премиера намаление на тока, от ДКЕВР не се наеха да отговорят категорично.
Председателят в оставка Юлиана Иванова заяви, че темата за цената на тока не е обект на брифинга и комисията не се ангажира с обявената от премиера дата - 1 март.