61% одобрение събират трите министерски оставки - това показва експресното национално представено проучване на агенция "Алфа Рисърч" по поръчка на БНТ, проведено в периода 31 август - 2 септември.
Интересни според социолозите са отговорите на въпроса променя ли се доверието ви в кабинета след оставките. 61 % от анкетираните заявяват, че тази стъпка не им влияе.
Боряна Димитрова - социолог "Алфа Рисърч": Ще сбъркаме, ако кажем, че това означава, че този случай е маловажен. Не, в случая става дума за нещо много по-съществено и това бяха реакциите от мнозинството от хората. Само механизмът на министерските оставки не е достатъчен! Само това лечение не дава резултат - то е необходимо, но недостатъчно.
Доказателство за промяната на обществените нагласи, според Боряна Димитрова, от чисто политически натиск към натиск за промени във всички нива на системата, е високият дял на хората (56.5%), които очакват освен оставки на министри, да има и конкретни длъжностни лица, наказани за катастрофата.
В заключение, от "Алфа Рисърч" смятат, че гражданите очакват не толкова подредба на коалиционните взаимоотношения, колкото подредба на държавата и реален, а не имитационен контрол на начина, по който институциите и длъжностните лица изпълняват своите задължения.
Плодовете и зеленчуците поевтиняват на борсите, цените на храните тръгнаха надолу
Очевидци разказват за трагедията на „Челопешко шосе“, при която загинаха четирима
Очевидци разказват за трагедията на „Челопешко шосе“, при която загинаха четирима
Плодовете и зеленчуците поевтиняват на борсите, цените на храните тръгнаха надолу
Мъж и жена са в болница след тежка верижна катастрофа край Лясковец (СНИМКИ)