Лидерите на държавите от ЕС не успяха да постигнат споразумение за следващата дългогодишна финансова рамка на съюза.
След двудневни преговори в Брюксел снощи те прекъснаха срещата без резултат и без насрочена нова дата за преговори.
Разломната линия се оказа между богатите и между т.нар. скромно богати държави - Дания, Австрия, Швеция и Нидерландия. Четирите страни категорично отказаха да приемат предложението за бюджет над един процент от БВП на целия блок.
За повече пари настояват и 17 държави - бенефициенти, известни още като "приятели на кохезията", сред които е и България. Финансовата рамка трябва да бъде одобрена от всички 27 държави.
Много сме разделени в момента и различията са големи, коментира българският премиер Бойко Борисов.
Бойко Бориков - премиер на България: Ние сме минавали много пъти така и за миграцията и за кризата в Гърция като беше, за Брекзит колко пъти се събирахме. А все пак това е бюджет за седем години, не е на коляно пак да го умуваме. Нека експертите, нашите финансови експерти са тук да работят с Комисията, със Съвета. След седмица, след две, когато кажат, ще дойдем пак.
Според председателиет на Европейския съвет и на Еврокомисията договарянето на бюджета винаги е било сложно, и изразиха увереност че постигането на компромис е въопрос на време.
Шарл Мишел, председател на Европейския съвет: Знаем, че европейският бюджет е много трудна тема. Преговорите са много трудно, особено след Брекзит и недостига на между 60 и 75 милиарда евро. Опитахме с всички сили да сближим различните позиции, интереси и мнение около масата, но имаме нужда от повече време.
Урсула фон Дер Лайен, председател на ЕК: Понякога нещата имат нужда от време, за да съзреят - случаят е такъв. Не сме стигнали крайната точка, но сме на правилния път.
Нова дата за преговори по финансовата рамка на ЕС за периода 2021-2027 не е насрочена.