Увеличение на безработицата в Русенско с 476 души през декември, отчитат от Бюрото по труда. Въпреки това тя остава една от ниските – 3,4% при 7,1 средно за страната. Традиционно най-търсените професии са шивачки, автомонтьори, мебелисти, чистачи, социални работници – от една страна, заради липсата на квалифицирани кадри, а от друга – заради ниското заплащане.
В Националния план за действия по заетостта за тази година са предвидени 73 милиона лева, с които трябва да бъде намерена работа на 18 хиляди безработни по различни мерки и програми, а други 10 600 да бъдат обучени, за да са по-контурентоспособни на пазара на труда.
Калина Борисова – началник отдел в Бюрото по труда в Русе
„През 2018 година приоритетна целева група на активната политика на пазара на труда ще бъдат отново продължително безработните и безработните без професии и квалификации. Младежите до 25 години… безработните над 50 години.“
Пред Бюрото по труда в Русе срещаме Галина Недялкова. След 10 години в Гърция сега си търси работа у нас. По възраст попада в приоритетните за министерството безработни над 50 години, но засега остава в графата безработни.
Галина Недялкова
„До 40 години, до 30 години, за чистачка те оглеждат от горе до долу.“
Галина е завършила технология на храненето, казва, че няма претенции за работата, но заплатата, която преди дни са ѝ предложили, не я удовлетворява.
Галина Недялкова
„Какво да прави човек с 400 лева, като всичко е толкова скъпо. Може и в завод, може и да метеш, каквото и да е, просто да преживява човек.“
Галина Недялкова е записана в Бюрото по труда, но все още не са ѝ предложили работа. На този етап средствата и бройките по програмите от Националния план за действия по заетостта не са разпределени по региони. Очаква се това да стане скоро. А Галина се надява междувременно да си е намерила работа, защото, както казва, без пари не се живее.