Млади българи разработиха изкуствен интелект, който рисува като известни художници. Уникалното мобилно приложение може да превърне всяка снимка в портрет от Пикасо или Ван Гог. Подробности за проекта разказва Благой Цицелков.
This is a modal window.
Само за няколко секунди образът на операторът ни Георги Воденичаров се превърна в картина на руския художник Василий Кандински. Но през това време снимката преминава дълъг път.
Никола Иринчев, съосновател на проекта: Самата обработка на снимките е доста тежка операция. Реално погледнато за всеки пиксел се прави анализ на околните пиксели, до колко те са подобни на стиловата картинка и това се прави между 500 и 1000 пъти на картинката.
Идеята за проекта е на Георги Стоянов, който като малък искал да стане художник. Но развива компютърни умения, години по-късно работи в някои от най-големите софтуерни корпорации в света. Основният му интерес е свързан с разработването на изкуствения интелект.
Георги Стоянов, съосновател на проекта: Реално такива приложения, които позволяват да се модифицират снимките съществува от много време. Но възможността да изкопираш щриха и типични елементи на даден автор - това за мен си остава в сферата на човешки възможните неща.
До сега двамата млади учени са разработили в приложението стиловете на художници, като Винсент Ван Гог, Пабло Пикасо, Василий Кандински. Скоро ще бъде добавен и Владимир Димитров-Майстора.
Георги Стоянов, съосновател на проекта: Темповете, с които всичко се развива са феноменални, реално за месеци нещата се променят драстично и в се по-интересно се случват нещата в тази сфера.
Към момента приложението LUCID е напълно безплатно и набира все по-голяма популярност по света. Специално за зрителите на БНТ младите учени разработиха и първия артистичен видео клип в стила на известен художник. Нещо, което ще бъде достъпно и за потребителите след време.