ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Дискриминация ли са работещите учени?

Чете се за: 00:42 мин.
У нас

Комисията за защита от дискриминация се е самосезирала по наредбата, приета от служебния кабинет на Огнян Герджиков, която забранява задочната форма на обучение по право. Основният аргумент на комисията е конституционно гарантираното право на всеки за равенство пред закона. Според автора на доклада Орлин Колев наредбата нарушава равенството в третирането, а оттам и антидискриминационното законодателство.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време -:-
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Според приетата от служебния кабинет наредба, която трябва да влезе в сила от септември тази година, специалността право може да се изучава само в редовна форма на обучение. Това обаче поставя в неравностойно положение тези, които желаят да учат задочно.

      Орлин Колев - член на КЗД, преподавател по Конституционно право в СУ: Каквато и да е наредба, като подзаконов нормативен акт, следва да съблюдава тази конституционно установена практика и принцип за равното прилагане на закона и даването на възможност на всички граждани еднакво да се възползват от предоставените по закон възможности.

      В мотивите за самосезиране се посочва още, че предвидената единствена редовна форма на обучение може да се разглежда и като ограничителна при упражняване правото на труд.

      Орлин Колев - член на КЗД, преподавател по Конституционно право в СУ: Служителите на МВР, както и на други държавни органи на практика и не само на държавни органи и други трудещи се, ще бъдат възпрепятствани да се обучават по "Право" поради простата причина, че няма да могат да съвместяват служебните си и трудовите си правоотношения с редовната форма на обучение.

      В 14-дневен срок след приключването на делото в Комисията за защита от дискриминация трябва да бъде постановено решение. То не е окончателно и може да бъде обжалвано пред административния съд в двуседмичен срок. Когато решението влезе в сила то е задължително за изпълнение от Министерския съвет.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?