Това съобщи вътрешният министър Младен Маринов на конференция за трафика на хора и киберпрестъпленията. Интернет става все по-опасна зона, особено за децата, а социалните мрежи са основен инструмент за набиране на жертви на педофилите, стана ясно по време на форума.
Обикновено родителите са бдителни, когато непознат мъж изпрати на детето им покана за приятелство във Фейсбук. Оказва се, че педофилите често се представят със женски имена и снимки. По този начин по-лесно печелят доверието на потенциалните си жертви.
Явор Колев - началник на отдел "Киберпрестъпност" - ГДБОП: Обикновено се започва с приятелство във Фейсбук, обмен на няколко съобщения в "Месинджър", след което извеждане на детето от тази т. нар. "по-голяма какичка" и приканването му да се покаже, да се снима по бански, по бельо, без бельо, извършващо определени сексуални действия пред камера и впоследствие изнудвано.
Еврокомисарят Мария Габриел подчерта, че е необходимо децата да бъдат постоянно информирани за опасностите, които дебнат в мрежата. Именно такава е задачата на европейската кампания SaferInternet4EU.
Мария Габриел - еврокомисар по цифрова икономика и общество: Киберхигиената, базови умения, за да се разпознават навреме тези опасности, да знаеш на кого да сигнализираш, за да потърсиш помощ - това са изключително важни елементи.
Вътрешното министерството инвестира средства в още техника и експерти в отдел "Киберпрестъпност" към ГДБОП, тъй като напредъкът на технологиите отваря нови врати и пред престъпниците.
Младен Маринов - министър на вътрешните работи: Високите технологии и възможността за бърз обмен на данни, които интернет предоставя, успешно благоприятстват за развитието на определен вид престъпна дейност, какъвто е трафикът на хора.
Този вид престъпност е сред приоритетите на МВР. От началото на годината полицията е работила по 5 случая, свързани с трафик на хора.