В студиото на „Още от деня“ вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева заяви, че Договорът за добросъседство с Македония вече се изпълнява, преди да е влязъл в сила, което доказва, че той няма да остане само на хартия. Тя подчерта, че България работи за нормализиране на отношенията с Русия, ако бъдат спазени определени условия като Минските споразумения. Според Захариева предстоят експертни обсъждания на спорната Истанбулска конвенция, за да е спокойно обществото какви текстове ще се приемат.
Екатерина Захариева благодари на народните представители, че договорът за Добросъседство с Македония е бил ратифициран единодушно. По думите ѝ е много важно, че договорът започва да работи, преди да влезе в сила.
Екатерина Захариева, вицепремиер, министър на външните работи: Освен официалните посещения на най-високо ниво, се случиха отбелязвания на общи личности - на паметника на Гоце Делчев, на паметника на цар Самуил. Също така се решиха в дух на диалог дългогодишни спорове. Успяхме в месеците преди ратификацията да докажем, че договорът няма да остане само на хартия.
Тя призна, че в Република Македония е имало отрицателна кампания срещу България, но последните избори са доказали, че това не е печеливша политика. По думите ѝ местинте избори в Македония са били своеобразен референдум за договора, на които македонсикте граждани са доказали, че го подкрепят.
Договорът е добър и за двете страни, подчерта Захариева. Той отваря европейската перспектива пред Македония.
Екатерина Захариева: Нека припомним какво каза председателят на европейската комисия. Вратите на Европа ще бъдат отворени пред Западните Балкани, но те трябва да решат проблемите си, а да не ги внасят в Съюза. Това показва израстване на демократичните институции на правителствата.
В Договора се предвижда и смесена комисия под ръководството на външните на двете държави, които ще наблюдават как се изпълянава той, допълни Захариева. Договорът ще влезе в сила, когато двамата външни министри го ратифицират.
;Екатерина Захариева изрази задоволство, че Европейският съюз е оценил добре приоритетите на Българското европредседателство. Тя подчерта, че политиката на България е да има нормално сътрудничество с Русия, особено по чувствителните въпроси. Въпреки това, въпросът със санкциите е вече решен, тъй като санкциите са удължени с още шест месеца от ЕС. Българската позиция по въпроса със санкциите е, че трябва да се работи по нормалициране на отношенията с Русия и да се работи по изпълнението на Минските споразумения по въпроса със Източна Украйна.
Екатерина Захариева: Това не е наказание срещу Русия, това е червената линия, която Европейският съюз поставя.
Отношенията и с Турция трябва да са прагматични, подчерта външният министър.
;Сред основните приоритети на правителството е борбата с корупцията, заяви Захариева. Според нея изследването на „Евробарометър“ трябва да се разглежда като цяло.
Тя увери, че Европредседателството няма да спре вътрешната политика в страната, но определи момента за внасяне на вота на недоверие като „странен“.
;Научната общност не е на единно мнение как да се преведе думата „джендър“, която стана ябълката на раздола по въпроса с Истанбулската конвенция, заяви Захариева. Тя изрази учудване защо по въпроса се вдига толкова шум.
Екатерина Захариева: Конвенцията не е на Европейския съюз, а на Съвета на Европа. Всичките европейски държави са подписали конвенцията и са в процес на ратификация. Държавите, които се сочеха, че не са ратифицирали - Италия и Полша - вече са я ратифицирали. Да, с резерви, които и ние сме направили, но те са свързани с наказателните процедури.
Съветът на Европа са държавите в Европа, а не в Европейския съюз, подчерта Захариева. Европейските социалисти са инициирали протест да се стимулират държавите да приемат конвенцията. Тя увери, че ще има експертно обяснение на конвенцията, за да бъде спокойно обществото.