ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Екоорганизации от България и Сърбия протестираха пред МОСВ

Чете се за: 00:51 мин.
У нас

Екоорганизации от България и Сърбия протестираха пред Министерството на околната среда и водите. Те са недоволни от бездействието на институциите по случая с мина „Караманица" в Босилеград, както и от издаденото разрешение нова мина да започне да проучва възможностите за добив на злато в Кюстендилска област. Това стана причина и да поискат оставката на министър Нено Димов.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Сръбски мини замърсяват с тежки метали притоците на река Драговищица, която се влива в българското течение на Струма. За това от месеци се оплаква местното население.

      Ботьо Христов - председател на "Еко Био Правда", гр. Босилеград: Съдържанието на олово е 20 пъти над нормите, на мед 40 пъти над нормите.

      Вследствие на това в региона имало ръст на онкологичните заболявания.

      Екологична катастрофа протестиращите очакват не само в Босилеград, но и в Кюстендилска област.

      Димитър Куманов - Сдружение "Балканка", гр. София: Там предстои да направят три нови ВЕЦ-а, тая отровна вода ще се движи само по тръбите им и ще се излива директно на българската граница в река Драговищица.
      ;

      Още преди месец от екоминистерството им отговориха, че замърсяване на българска територия за момента няма. Министър Нено Димов днес се срещна с протестиращите граждани. Той припомни, че от Сърбия е поискана информация за качеството на водите на реката на сръбска територия и за дейностите, извършвани в района.

      До дни той очаква да се срещне със сръбския си колега.

      Като закъснели обаче определиха протестиращите действията на екоминистерството по случая с мина „Караманица", тъй като според тях е изпуснат законовия срок за реакция, определен от конвенцията за трансгранични оценки на въздействие.

      Димитър Куманов - Сдружение "Балканка", гр. София: Всички води от флотацията се изхвърлят в едно дере, което е приток на река Караманица и тръгват към нас.

      Според екоминистерството проектът за проучване за добив на злато в мина Злогош в района на община Кюстендил може да стане факт само след като се преминат задължителните процедури.

      Свързани статии:

      Eкоорганизации от България и Сърбия излязоха на протест пред МОСВ
      Eкоорганизации от България и Сърбия излязоха на протест пред МОСВ
      Екоорганизации от България и Сърбия протестираха пред Министерството на околната среда и поискаха оставката на министър Нено Димов. Те са недоволни от бездействието на институциите по случая с мина „Караманица" в Босилеград, както и от издаденото разрешение нова мина да започне да проучва възможностите за добив на злато в Злогош. Министър Нено Димов прие протестиращите в кабинета си.Повече за мотивите им - вижте във видеото
      Чете се за: 00:39 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?