Експертите по биоразнообразие от Природния парк „Русенски Лом” в Русе са започнали вече да поставят храна в близост до мястото, където през миналата година беше гнездото на застрашения вид египетски лешояд. Целта е, ако тази година двойката птици се върне у нас, да има благоприятни условия да отгледа поколение.
This is a modal window.
През миналата година двойка египетски лешояди успя да свие гнездо по поречието на река Русенски Лом в околностите на село Кошов. Тогава се оказа, че мъжкият екземпляр е роден у нас преди пет години, а разпознаването му стана чрез пръстен, поставен на крака. В края на лятото обаче двойката птици литна на юг и остави малкото лешоядче само в гнездото. Това наложи необходимостта птицата да се „извади” от естествената си среда от алпинисти и да се прати в Центъра за диви животни в Стара Загора.
„Здраво пиле, надявайки се да даде след това и то поколение с някой от там намиращите се екземпляри египетски лешояди”, коментира Цонка Христова, директор на парк ”Русенски Лом”.
Сега специалистите по биоразнообразие са разработили такива маршрути за туристи в парка, които заобикалят гнездата на застрашените видове.
За да изчезне съвсем от територията на Русенски Лом египетският лешояд и през тази година за новопристигналите птици ще се грижат доброволци. Те ще пазят като стражи двойките, за да не попаднат в мрежите на бракониери и търговци.