НОВИНИ

ЕС и НАТО предупредиха Турция да не ескалира напрежението

Европейският съюз и НАТО предупредиха Турция да се въздържа от допълнителни действия, които биха могли да доведат до ескалиране на напрежението между нея и други държави от Европа. Коментарите идват във връзка с разрастващия се конфликт между Анкара и Хага, след като през уикенда холандските власт не позволиха провеждането на мероприятия с двама турски министри. Преди това подобни действия предприеха и регионални власти в Германия.

bnt avatar logo
от БГНЕС
15:07, 13.03.2017
Чете се за: 02:24 мин.
По света
нато предупредиха турция ескалира напрежението
Снимка:

„Европейският съюз призовава Турция да се въздържа от прекалени изказвания и действия, които рискуват по-нататъшно изостряне на ситуацията“, заявиха в съвместно изявление върховният представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини и еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан.

По думите им Берлин и Хага сами трябва да решат дали искат да позволят на турски министри да агитират в подкрепа на плановете за разширяване на властта на президента Реджеп Ердоган.

„След напрежението от последните дни между Турция и някои държави членки на ЕС, от съществено значение е да се избягва по-нататъшна ескалация и да се намерят начини за успокояване на ситуацията“, се казва още в текста.

В отделно изявление генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също призова Анкара и нейните съюзници в Алианса, каквито са Холандия и Германия, да деескалират напрежението.

„Окуражавам всички съюзници да покажат взаимно уважение, да бъдат спокойни и да имат премерен подход, за да допринесат за деескалирането на напрежението“, каза Столтенберг по време на пресконференция.

В същото време позиция за сдържаност изразиха и властите в Русия. Кремъл се обърна към Хага и призова за конструктивна деескалация на напрежението. „Ние не смятаме, че тук няма необходимост от каквито и да е било посредници“, зави говорителят на руския президент Дмитрий Песков.

Дипломатическата криза между Турция и Холандия продължава да се задълбочава, след като миналия уикенд властите в Хага забраниха на двама турски министри да участват в мероприятия с избиратели в страната.

Напрежението се покачи допълнително и след изказванията на турския президент Реджеп Ердоган, според когото Холандските управляващи действат като нацисти. Коментар предизвика бурни реакции в държавата, която е окупирана и бомбардирана от армията на Третия райх по време на Втората световна война. Подобно определение той направи и спрямо самата Германия, след като там също бяха отменени събития с турски министри.

Спорът идва в деликатен политически момент и за двете държави. В Холандия тази седмица предстоят парламентарни избори, на които ще бъде решено бъдещето на настоящия премиер Марк Рюте, чиято власт е оспорена от крайнодесния популист Геерт Вилдерс и разрастващата се подкрепа за него.

В същото време гласуване предстои и в Турция. Там на 16 април ще се проведе дългоочакваният референдум за изменения в конституцията, които предвиждат преминаването към президентска форма на управление. Вотът е от съществено значение за управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), чиито съосновател е Ердоган, тъй като по този начин той ще увеличи значително правомощията си.

Конфликтът между двете държави започна в събота, когато Хага забрани самолетът на турския външен министър Мевлют Чавушоглу да кацне в страната, където трябваше да участва в среща с турски граждани. На следващия ден Холандия не позволи и на министъра на семейното планиране Фатма Бетул Саян Кая да участва в мероприятие в Ротердам. Впоследствие тя беше принудена да напусне Холандия с полицейски ескорт до Германия.

В Холандия министрите търсят подкрепата на близо 400 000 граждани от турски произход.

Действията на Хага доведоха до незабавни последствия от Анкара. Турското външно министерство днес за трети пореден ден привика холандския шарже д'афер Даан Федо Хьойзинха. Според източници от ведомството той е получил две съобщения, адресирани до холандското правителство, в които Анкара посочва, че очаква писмено извинение, обвинявайки Амстердам в нарушаване на Виенската конвенция за дипломатическите отношения.

Турските вестници също реагираха гневно на случващото се, показвайки снимки на холандско полицейско куче, което напада протестиращи поддръжници на Ердоган пред турското консулство в Ротердам. „Дивашко. Светът наблюдава варварството срещу турските граждани“, пише турският в. „Хюриет“.

На своя челна страница швейцарският в. „Блик“ пък публикува провокативна статия, чието заглавие на турски език призовава швейцарските турци да „гласуват против диктатурата на Ердоган“.

Според анализатори турският държавен глава използва създалата се криза, за да покаже, че неговото силно лидерство е необходимо при наличието на една Европа, която става все по-враждебна спрямо Турция. „Ердоган търси „въображаеми“ чуждестранни врагове, които да дадат стимул на неговата националистическа избирателна маса в навечерието на референдума от 16 април“, посочва Сонер Чагаптай, директор на Турската изследователска програма съм Вашингтонския институт. По думите му със спирането на мероприятията западните власти „може да са осигурили на Ердоган спасително въже“, което да му спечели победа на референдума.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Ритнатото дете в Благоевград е без сериозни травми
Ритнатото дете в Благоевград е без сериозни травми
Трябва ли да има активна предизборна агитация сред българите в чужбина?
Трябва ли да има активна предизборна агитация сред българите в чужбина?