В автогарата в Благоевград вече функционира гише, което е пригодено за хора с увреждания, които искат да си купят билети. Освен това има изградени специални рампи, които да улесняват достъпа до автобусите. Въпреки това обаче почти няма хора в инвалидни колички, които да ползват услугите на автогарата.
This is a modal window.
В автогарата в Благоевград има разположен и телефон, който може да се ползва от хора с увреждания. Освен това, за да се качи пътникът, със специална платформа може да се издигне количката до нивото на автобуса.
Венцислав Ваклев
„Имаме платформа, с която могат да се качват в автобусите, но нямаме автобуси от извънградската транспортна мрежа за хора с увреждания. С инвалидната количка няма как да влезе в автобуса."
Причината е, че подобни автобуси се произвеждат само по поръчка. От една от транспортните фирми, която обслужва линиите в Благоевград, казаха, че от началото на годината голяма част от автобусите са подменени и могат да се ползват от инвалиди.
Петър Демерджиев, управител на транспортна фирма
„Имат пригодени кътове, където количката да престоява примерно за малкото дете или за гражданина в неравностойно положение.”
Според наблюденията на редовно пътуващите с градския транспорт в града, хората с колички се нуждаят от чужда помощ и трудно биха могли сами да ползват автобусите.
"Винаги им понякога някой, иначе няма удобството."От ръководството на транспортната фирма, която обслужва част от градската мрежа, казаха, че много често автобусите не могат да качват хора в инвалидни колички. Причината е, че за да може автобусът да се наклони е необходимо той да спре плътно до тротоара. Това обаче невинаги може да се случи, защото много често автобусните спирки са заети от паркирали леки автомобили и таксита.