Министерството на финансите представи на сайта си проекта за държавен бюджет за 2020 година. Заложеният в него растеж на икономиката е 3,1%, с леко забавяне към края на годината. Планираната инфлация е 2,1 на сто.
За първи път от няколко години следващият бюджет ще бъде балансиран - с почти изравнени приходи и разходи.
През 2020 г. заложените приходи в бюджета, тоест парите, които държавата ще събере от данъкоплатците, ще достигнат 46 милиарда и 800 милиона лева, което е увеличение от около 3 млрд. лева спрямо последната ревизирана оценка на фискалната програма за 2019 г. Голяма част от това увеличение се дължи на нарастването на данъчно осигурителните приходи - повишаването на макропоказателите и увеличаване на мерките по събираемост.
Планираните разходи през годината - това са парите, които държавата преразпределя, се очаква да бъдат също 46 милиарда и 800 милиона лева, което е намаление от 2,1 млрд. спрямо последната оценка за 2019 г. Причина за този спад е, че през тази година разходите бяха по-високи заради купуването на нови бойни самолети. Постепенно до 2022 г. се планира допълнителен спад на разходите.
Приоритети на държавната политика остават увеличаването на доходите, социалната политика и в частност пенсионната система, образованието и здравеопазването. Ключов сектор остава и отбраната. Нивото на дълга, който държавата ще може да поеме през годината, ще се движи в диапазона между 25 и 26 млрд. лева.
Както беше предвидено, в Бюджет 2020 г. е заложено увеличение на минималната работна заплата до 610 лева от 1 януари. От средата на годината пък ще има ръст и на пенсиите средно с 6,7%, като социалната ще достигне 141,63 лева. Таванът на пенсиите ще се запази на 1200 лева заради запазването на максималния осигурителен доход.
През следващата година се планира увеличаване на заплатите в бюджетния сектор с 10% от 1 януари. Повече пари ще има и на заплатите за учителите, като за това са предвидени допълнително 360 млн. лева. Целта е до 2021 г. да се достигне удвояване на възнагражденията на педагогическия персонал спрямо 2017 г.
Предвидените субсидии за общините от държавния бюджет ще са 4,2 млрд. лева, което е нарастване с почти 457 млн. в сравнение с 2019 г. С новия бюджет се предвижда промяна при разпределяне на целевата субсидия за капиталови разходи и на начина, по който ще се отпускат пари за зимно поддържане на пътищата и за снегопочистване.
През тази седмица се очаква държавният бюджет да бъде обсъден от Националния съвет за тристранно сътрудничество, а на 31 октомври - да влезе в Народното събрание.