НОВИНИ

Ще оцелее ли икономиката на България, ако влезем в еврозоната

Дори България да влезе в еврозоната - това дали ще оцелее там, съвсем не е сигурно. Мнението е на двама водещи икономически експерти от Германия, които съветват европейските лидери, а вчера изнесоха лекция и пред български икономисти.

Цвета Младенова
от Цвета Младенова
09:26, 07.07.2018
Чете се за: 01:21 мин.
У нас

Според Хайнер Фласбек и Пол Щейнхард бъдещето на еврото е несигурно и главна заслуга за това има поддържането на ниски заплати в Германия спрямо производителността там. А в България е обратното - високи заплати на фона на малкото, което страната произвежда.

Ако използваме футболната метафора, положението изглежда като в стария виц - в Европа играят няколко отбора и накрая печели Германия. Икономическият шампион на Евросъюза обаче в дългосрочен план може да провали цялото първенство, защото поддържа ниски заплати на фона на голяма производителност, твърдят експертите.

Това дава възможност на Германия да забогатява като търгува на външните пазари, но никоя друга страна-членка не е способна да прави същото. На футболен език това означава, че играта е нечестна, а на икономически - предвещава възможен срив на еврото, ако не се вземат мерки.

Хайнер Фласбек - професор по икономика: България е заплашена от еврокризата по принцип, защото имаме забавяне на европейската икономика в момента. Освен това България е изправена пред загуба на конкурентноспособност, защото заплатите растат за сметка на това, което се произвежда. В бъдеще това може да доведе до драстична загуба на конкурентноспособност.


;

Изходът от подобна криза експертите виждат в плавното повишаване на заплатите в Германия, не без натиск отвън. А за страните от периферия е нужно да повишат своята производителност, но в задачата се пита как. И така уравнението става сложно, а решението му е необходимо за поддържане на икономическия баланс в Европа.

Пол Щтейнхард - изп. директор на списание "Макроскоп": Докато Германия не промени своята политика, ще ви трябват други инструменти, за да станете конкурентноспособни. Един от тези инструменти е да обезцените валутата си. Това не е съвършен инструмент, защото капиталовите пазари са в постоянно движение, но това е едно решение, което да поддържа вашата конкурентноспособност.

Хайнер Фласбек - професор по икономика: Погледнете държави като Италия - тя е в рецесия от 6 години и има висока безработица. Италия не може да създаде растеж и политическия резултат са антиевропейски настроения. Италианците искат да се изтеглят от еврозоната. Подобни тенденции съществуват и във Франция и в северните страни. Така че ако еврозоната не функционира и не осигури ниска безработица и висок растеж, тогава може и да се разпадне.

На футболен жаргон това би ни лишило от първенство, а на икономически - не искаме и да си помилсим. Но експертите са категорични за едно - ако България иска да влезе в Еврозоната, ще й трябва работеща икономика. Защото надеждите, че капиталовият пазар ще нагласи нещата от само себе си, най-вероятно ще се окажат напразни.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Общинари от пловдивския район Тракия сменят служебните коли със скутери
Общинари от пловдивския район "Тракия" сменят служебните коли със скутери
Премиерите на България и Китай откриват Срещата на върха 16+1 в София
Премиерите на България и Китай откриват Срещата на върха "16+1" в София