Екоспециалисти проверяват има ли замърсяване на река Дунав при Ново село, след като вчера по обяд румънска баржа, натоварена с 850 тона торови препарати потъна във водите на пристанище Молдова Веке в Румъния на около 200 километра от България. Шлепът,...
Екоспециалисти проверяват има ли замърсяване на река Дунав при Ново село, след като вчера по обяд румънска баржа, натоварена с 850 тона торови препарати потъна във водите на пристанище Молдова Веке в Румъния на около 200 километра от България. Шлепът, потънал при маневри, е превозвал опасното вещество, пакетирано в двойни чували от по 500 кг. Съществува ли риск от екологична катастрофа по реката, с отговора на този въпрос сега включваме пряко нашия репортер от Русе Галя Пенчева.
Намираме се на 550 км по вода, от мястото на инцидента и за да сме по-точни трябва да кажем, че той се е случил по-близо до отсрещния бряг на река Дунав. Баржата е била натоварена с 850 тона торови препарати азот, фосфор и калий. Това означава, че заедно с плавателния съд, под вода са 1 700 чувала с тор. Властите в България сформираха кризисен щаб във Видин, тъй като ако има замърсване, то ще навлезе в български води най-напред при Ново село. Там с помощта на катер на граничната полиция днес бяха взети проби от водата.
Още преди обяд екоминистерството възложи на изпълнителната агенция по околна среда да взема проби от водите на Дунав при Ново Село по два пъти на ден от двата бряга и в средата на реката. Експерти от лабораторията към Изпълнителната агенция по околната среда и водите в Монтана взеха първите проби от началото на българския участък на реката. Ще бъде извършен анализ за съдържанието на опасни вещества по седем показатели. Резултатите от изследванията ще станат ясни утре сутринта. Хората в Ново село обаче си имат свои методи за проверка на чистотата на дунавската вода.
Ивелина Василева – министър на околната среда и водите: "Информацията е, че са 850 тона торове, пакетирани в чували. Информацията е, че те са добре защитени и опаковани, няма изпускания регистрирани към настоящия момент.”
Според областната управа на Видин и Агенцията за проучване и поддържане на р. Дунав не се очакват опасни последствия за Българския участък на реката.
Момчил Станков - областен управител на Видин: „Дори да предположим, че има някакво разкъсване на самите чували, високите води на Дунав, той ще се разложи в тях и няма никаква опасност, както за населението, така и за екологична катастрофа изобщо не можем да говорим.“
Инж. Павлин Цонев, директор на ИАППД: "Освен това трябва да се има предвид, че районът, в който е потънал – там участъкът е голям сбор на вода – повече от 2 милиарда кубични метра. Така че дори и да има някакви малки количества, това ще бъде в много малки концентрации.“
В Румъния, където е станал инцидентът, наблюдават състоянието на реката на всеки 3 часа, а водни проби се вземат от Молдова Веке, Свинита, Оршова и течението на хидровъзела Железни врата I. Първите резултати от наблюдението, които са били направени от Националната администрация „Румънски води“, веднага след произшествието показват, че няма замърсяване.
На този етап потъналата баржа е обозначена с две шамандури, така че другите капитани да заобикалят мястото на инцидента, казаха от агенцията за проучване на реката в Русе. С изваждането на шлепа и товара ще бъде ангажирана румънската страна. Самата операция обаче може да се забави, тъй като дълбочината е повече от 15 метра, а и температурата на водата е 5 градуса, което ще възпрепятства влизането на водолази, коментира директорът на Агенцията за проучване на река Дунав Павлин Цонев.
И в края още един инцидент с кораб, който е станал в района на пристанище Лом. Там румънски шлеп е аварирал, заради проблем с капаците на товара. Корабът превозва царевица, съобщава областният управител на Монтана Ивайло Петров.
Опасното вещество GBL все по-често се използва по метода на "спайкване"
Взрив уби руски генерал, докато във Флорида текат преговори за Украйна