ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Велика събота e - последният ден от Страстната седмица...
Чете се за: 01:35 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Имат ли основание за притеснение жителите на Добруджа, ако има добив на газ?

Чете се за: 01:00 мин.
Икономика

Имат ли основание жителите на Добруджа да се безпокоят, че ако все пак се стигне до добив, той може да застарши екологичната обстановка и трябва ли да бъде зачетен референдума. Отговорът от Николай Минков, който потърси мнението на енергийни експерти и юристи.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Буквално преди минути разговарях с юристи за бъдещето на референдума, сподели репортера на БНТ Николай Минков. Според тях резултатите от допитването не могат да попречат между взаимоотношенията между Министерския съвет и концесионера. Мнение изказаха и енергийни експерти какво ще стане, ако се стигне до добив на газ в Добруджа. Проф. Тасев твърди, че няма опасност, тъй като залежите на шистов газ са минимални и няма да се прилага опасната технология фракинг.

      ;
      Проф. Атанас Тасев, енергиен експерт: Мога да кажа спокойно, че Генерал Тошево нямат никакви основания да се безпокоят. Първо, че ще има добив там. По естествен начин ще се реши въпросът, след като се направят едни предварителни проучвания. Вероятността да се окаже нецелесъобразен добивът е почти 100%. „Шеврон“ неслучайно напусна България. По техни данни газ, който може да се добива от шисти, има много нисък рандеман - под 4% на обемна единица.
      ;
      Светослав Димитров, адвокат: В момента МС трябва да вземе решение въз основа на всички документи, които са събрали относно концесионната дейност да има ли концесия, или не. Процесът по издаване на концесията включва и издаване на ОВОЗ (Оценка на въздействието върху околната среда). Той се извършва от Министерството на околната среда и водите и целта му е да се покаже ще има ли негативно въздействие върху хората и околната среда. Съобразяването с мнението на хората не е задължително по тези закони, така че резултатът от референдума не могат да спрат действията на Министерски съвет.
      ;

      Според представител на „Русгеоком БГ“ така формулиран референдума на жителите на община Генерал Тошево е законово несъобразен, защото нито кметът, нито общината имат право да откажат издаването на подробни устройствени планове за добив на полезни изкопаеми. Припомняме, че инвестиционното намерение на „Русгеоком БГ“ е за изграждането на 41 сондажа в землищата на 18 населени места в рамките на 35-годишна концесия.

      Свързани статии:

      Близо 97% от гласувалите в Генерал Тошево казаха НЕ на добива на природен газ
      Близо 97% от гласувалите в Генерал Тошево казаха "НЕ" на добива на природен газ
      Близо 97% от гласувалите на местния референдум в Генерал Тошево...
      Чете се за: 00:54 мин.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?