През август идват дните на мъртвото вълнение в Черно море. Явлението се образува при рязката промяна на температурата на въздуха и на водата. Първото задължение на спасителите сутрин е да влязат в морето и да проверят района си за новопоявили се дънни ями.
Освен да спазвате препоръките на спасителите на плажа, ако попаднете в мъртво вълнение, не трябва да се борите с течението, а да се опитате да плувате успоредно на брега, докато излезете от опасната зона.
Цецко Цеков, инструктор „Водно спасяване" в БЧК - Варна: Не трябва да се паникьосвате, просто трябва да запазите самообладание, да се оставите на течението с изпънато тяло хоризонтално на водата да ви отнесе.
От година на година морето става все по-опасно. Усещат го и по-опитните плувци.
Игнат Николов: Като влезеш, просто се чувства. Горе някой път е спокойно, а пък долу дърпа и то просто е набраздено отдолу морето.
Един от признаците за мъртво вълнение е появата на петна с различен цвят на водата.
Цецко Цеков, инструктор „Водно спасяване" в БЧК - Варна: Когато се разбиват вълните, се образува пяна, носят се водорасли. Когато тази пяна и водораслите и други плаващи предмети отиват навътре в морето, това означава, че има мъртво вълнение.
Мъртво вълнение може да се образува на всяко място по нашето крайбрежие.