Над 50% от жените, които ще имат право на плащане от частен фонд, след 2 години няма да получават пожизнена пенсия, защото средствата, натрупани в личните им партиди, не са достатъчно.
За да получат втора пенсия от частен фонд след 2 години, жените трябва да са натрупали в партидите си над 5220 лв. На това условие отговарят едва 4 от общо 17 000 жени. Вноските за втора пенсия се събират от 2002 г.
Анастас Петров, директор на частен пенсионен фон: Ако лицето се е осигурявало на минималния осигурителен доход, от тогава досега има в партидата си в порядъка на 3600 лева.
Над 9 000 жени не са натрупали достатъчно средства в партидите си за втора пенсия. Те ще получат парите си от частния фонд разсрочено.
Еднократно плащане ще има за около 3600 жени, които са внесли по-малко от 700 лв. Прогнозите са, че с течение на времето ситуацията ще се променя.
Анастас Петров, директор на частен пенсионен фонд: Колкото повече време минава, толкова по-голям ще е относителният дял на хората, които могат да отговорят на условията за пожизнена пенсия, защото ще се увеличава периодът на осигуряване.
Експерти обясняват, че хората може да бъдат ощетени. Причината - ако получат пенсия от частен фонд тази от НОИ ще бъде намалена с 20%.
Димитър Манолов, президент на КТ "Подкрепа": Логиката е, че солидарният стълб ще отпуска пенсия, която е пропорционално от това, което е внесено при него, а другият стълб ще покрива своята част. Като голямото обещание беше, че тази сума ще бъде по-голяма отколкото това, което човек би получил от НОИ, което както стана ясно, е абсолютно невярно.
Хасан Адемов, председател на на социалната комисия в НС: Няма как да очакваме с 5% осигурителна вноска високи доходи.
Лидия Шулева, бивш министър на труда и социалната политика: Решението е да промени този коефициент на редукция, тъй като той ощетява при равни и други условия българските граждани. Не може да се допусне такова ощетяване.
От Брюксел омбудсманът Диана Ковачева обясни, че ще препоръча на социалния министър да не допуска противопоставяне между НОИ и частните фондове.
Диана Ковачева, омбудсман: Да се гарантира доверието на гражданите в пенсионната система и да се обмисли възможност за контрол на държавата върху средствата, които се разпределят в частните фондове.
Експертите настояват и за завишен контрол върху събираемостта на вноските за втора пенсия.