ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

Хора със зрителни затруднения имат проблеми при попълване на документи

БНТ2-Пловдив от БНТ2-Пловдив Антоанета Чакандракова
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 00:50 мин.
У нас

Хора със зрителни проблеми изпитват трудност при попълването на официални документи в обществените институции. Затова настояват в тези сектори да бъдат назначени специалисти, които да съдействат при попълване на документацията, особено по време на социални кампании. Това стана ясно по време на кръгла маса в Пловдив, организирана от докторанти от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, които представите изследователски проект на тема „Сензорна етнография на града“.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      За Рейхан Карабекир, който е със зрителен проблем, е все по-трудно да попълва документи в обществените институции. В много от случаите, когато мъжът подава молба за социална помощ, служителите не искат да му съдействат. Изпращат го в близки копирни центрове, където срещу заплащане непознати хора му попълват декларацията.

      Рейхан Карабекир: Отиваме да попълваме декларация за социална подкрепа, финансова или от друго естество от държавните институции и за попълване на една декларация плащаме по 5-6 лева.

      Затова хората със зрителни проблеми настояват в институциите да бъде назначен експерт, който да помага при попълване на документацията. Това е заложено и в изследователски проект на докторанти от катедра „Етнология“ на от пловдивския университет.

      Мария Славчева – докторант по „Социална антропология“: Служителите нямат право да попълват тези бланки и от там нататък се завърта един кръг от хора, които могат да попълват, които трябва да са близки и т. н.

      По закон всеки гражданин трябва да попълни собственоръчно или с пълномощно заявлението, което подава. Затова и социалните служители нямат право да пишат от негово име.

      Надя Танева – директор „Социално подпомагане“-Пловдив: Но ние сме на местно ниво говорили с организациите на хората с увреждания и най-вече със Съюза на слепите, които имат технически сътрудник. Пращаме колеги там или те идват при нас. Това го правим особено, когато има кампания – кампания за винетни стикери, кампания за отопление.

      Препоръките по време на дискусията ще бъдат представени на сензорна изложба-инсталация в края на проекта.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?