Вътрешната кислородна инсталация на "Пирогов" е проверена в началото на месеца. Проблеми не са установени. Това каза за "По света и у нас" управителят на фирмата, която поддържа инсталацията. Според инж. Валентин Христов проверки се правят всеки месец. А в последните седмици техническата служба на "Пирогов" не е подавала сигнали за проблеми с вътрешната инсталация. От Агенцията за технически надзор следят само за изправността на кислородните резервоари, защото според нормативните актове вътрешните инсталации не са опасни.
Взрив в "Пирогов" не е имало, категорични са от Агенцията за метрологичен и технически надзор.
Инж. Григор Къшов, директор Главна Дирекция в ДАМТН: Имало е пожар. Имало е искра. Няма друг вариант без искра. Дали е от елкрушка или контакт, или от цигара - това трябва да го кажат разследващите органи.
В повечето големи болници в страната има кислородни резервоари. В "Пирогов" те са два. Специализираната държавната агецния ги проверява веднъж на 4 години.
Инж. Григор Къшов, директор Главна Дирекция в ДАМТН: Те се изпитват чрез увеличаване на налягането до 34 бара и се установява дали има изтичане на кислород. Това изпитание протича между 2 и 4 дни.
За последно резервоарите в "Пирогов" са инспектирани миналия месец. Проблеми не са открити. В Столичната първа градска болница кислородният резервоар е един.
Валентин Семовски - кислороден техник: Кислородът, който е в тази цистерна, е течен. Чрез този изпарител се превръща в газообразно състояние.
Така кислородът тръгва по тръби и достига до отделенията. В болничните стаи има панели с кранове и маски, чрез които кислородът стига до пациента.
Валентин Семовски всеки ден следи за проблеми с резервоара и вътрешната кислородна инсталация.
Валентин Семовски, кислороден техник: На всеки етаж имаме контролно табло със спирателен кран. Ако, не дай си Боже, има някакъв теч - отивам, спирам този кран и премахвам повредата Ако мога. Ако не мога идват от фирма - обаждам се във фирмата идват веднага и така.
Нивото на кислород в болничната стая може да се мери с датчици, обясняват от Агенцията за технически надзор.
Вътрешните кислородни инсталации се поддържат от фирми, с които болниците имат договори. Те проверяват и изправността им поне веднъж годишно.