Въпросник ще определя степента на спешност на всеки сигнал, постъпил на телефон 112. При нужда обаждането ще се прехвърля към дежурните лекари в една от 28-те районни координационни централи в страната, в които попада и пациентът. Това ще бъде въведено в Спешната медицинска помощ от следващата година, а утре в столицата лекари се събират, за да обсъдят новите правила.
Въвеждането на въпросника според медици от Спешния център в Благоевград ще облекчи и систематизира работата на екипите. За да се определи степента на спешност, се въвеждат кодовете червено за неотложни сигнали, жълто и зелено. Целта е да се направи адекватна преценка за всеки отделен случай.
Марин Вълков, председател на Сдружението на медицинските фелдшери в Благоевградска област
“Пациентът ще може да получи и наставления до идването на екипа, какво да бъде поведението на хората около пострадалия пациент и как да се държат с него до пристигането на екипа.”
Когато пациентът, който търси спешна помощ, е сам вкъщи и не може да отговори на въпросите, екип ще се изпраща веднага. Хората в Благоевград обаче са на мнение, че въпросникът ще създаде много трудности за пациентите.
“Колкото повече въпроси, толкова повече ще се бавят, така че това не е решение.”
Предстои въпросникът да бъде въведен пробно този месец.