Точно в 20 часа приключи местният референдум в добричката община Генерал Тошево. Жителите трябваше да се произнесат дали са съгласни в района да има проучвания и добив на природен газ. Допитването е във връзка с обявените от фирма "Рус-гео-ком БГ" инвестиционни намерения, които предвиждат сондажи в 18 населени места. След 23:00 часа се очакват предварителните резултати от вота, но още към 16 ч. активността прехвърли необходимите 40%. Официалните резултати ще бъдат ясни утре сутринта.
This is a modal window.
В Генерал Тошево днес се провежда референдума, на който местните жители решават дали искат или не в региона да се добива природен газ. Гласуването премина спокойно и не са установени нарушения във всички 47 избирателни секции. За да бъде валиден референдумът обаче трябва своето право на глас да упражнят 40% от жителите на община Генерал Тошево или 5058 души. Освен това 50% плюс един от гласувалите трябва да са отговорили с "да", за да бъде признато допитването. Референдумът беше иницииран след няколко протеста на местните жители. Хората тук се притесняват, че сондажите силно ще замърсят почвата и водата.
Хората в Генерал Тошево и региона са притеснени, че след добива на природен газ ще има сериозни последствия за земите им, водата и въздухът ще бъдат замърсени, а основният поминък в региона - земеделието, ще бъде унищожен.
"Ще ни унищожат земите и това, с което се изхранваме, ще замине. Това е нашето мнение."
"Опасенията са ми главно заради замърсяването на подпочвените води. От там всичко би било натровено."
"Получават се замърсявания. Нормално е да сме против всички."
Един от милеещите за земите на Добруджа е международният шофьор Златко Власев, който се връща в България специално заради референдума.
Златко Власев: "Против съм проучването и добив на природен газ, защото младото поколение трябва да си остане и всичко да е наред. Надявам се, че правителството ще го разбере това нещо и след референдума ще си каже тежката дума, както ние добруджанци сега я казваме, че не искаме добив на газ."
Други от гласуващите са на противоположно мнение и смятат, че добивът на природен газ ще допринесе за развитието на региона.
"Нека да има, но да не дупчат."
Добруджанци са готови да бранят земите си и да продължат отново с протестите, ако гласът им не бъде чут.
Предстои екоинспекцията да се произнесе дали намерението за добив на газ е безопасно за хората и природата.