ИЗВЕСТИЯ

Моите новини

ЗАПАЗЕНИ

"Музей на операта" вместо земеделска централа на "Врабча" 1?

Цветелина Борисова от Цветелина Борисова Оператор: Константин Димитров
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 02:19 мин.
У нас

Националната опера и балет има претенции към помещенията на двете земеделски партии в Дома-паметник „Александър Стамболийски“ на улица „Врабча“ 1 в София. Сградата е построена от архитекта Лазар Парашкеванов в началото на миналия век, по идея на земеделския лидер Александър Стамболийски. Ръководството на операта предлага в емблематичната за земеделското движение у нас сграда да се направи Музей на оперното и балетно изкуство.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Предложението на управата на Операта идва в момент, когато двете партии - Земеделски народен съюз и Български земеделски народен съюз, обитаващи 3 и 4 етаж на Дома паметник на „Александър Стамболийски“, загубиха правото да ползват сгради предоставени от държавата. Причината е, че на последните избори не преминаха 1 процент при самостоятелно участие или 4 процента като коалиционен партньор. Формално според действащия законов регламент, те би трябвало да напуснат държавната днес сграда на Врабча 1. Въпросът е дали по силата на неговото действие те са в тази сграда?

      Три партии, ЗНС, БЗНС и Атака се помещават в нея, като само Атака е парламентарно представена и може да използва държавният сграден фонд. От Земеделския народен съюз заявиха, че ще се съобразят с законовите изисквания и ако областната управа нареди, те ще освободят помещенията. На този въпрос обаче от БЗНС бяха категорични.

      Цветанка Андреева, главен редактор на в-к "Земеделско знаме" и член на БЗНС: Това е някакъв абсурд. Всъщност БЗНС 55-та година, дарява онази част, в която сега се намира Операта. Самата зала, която също е проектирана от този архитект - Парашкеванов, с уникална акустика, тя е строена от БЗНС. 55-та година БЗНС дарява, нека това да се знае. Дарява сградата на Българската опера.

      За историческата принадлежност на зданието свидетелства 6-метровата фигура на Стамболийски пред входа и мраморните барелефи с четирилистни детелини - партийният символ но БЗНС. Но през 90-те години сградата не е върната на партията и остава частна държавна собственост, под управление на областния управител на София-град. В писмен отговор за Новините на БНТ2 от кабинета на сегашния областен управител Николай Пехливанов коментираха, че съдбата на въпросните помещения не е въпрос на тяхната еднолична преценка.

      Областен управител на София: Съобразно Закона за държавната собственост и Правилника за прилагането му, към които препраща Законът за политическите партии, Решенията за предоставяне на имоти – частна държавна собственост, се вземат от Министерския съвет на Република България. Абсолютно необходима предпоставка за започване на такава процедура е съответният държавен имот да е свободен, тъй като държавата като наемодател трябва да може да предаде на наемателя фактическата власт върху него. В разглеждания случай това още не се е случило.

      От областната управа заявиха още, че при тях не е постъпило официално писмо за предоставяне на помещенията за „Музей на операта“. От ръководството на БЗНС заявиха, че ще предприемат законови стъпки за връщане на собствеността на емблематичния градеж, за да запазят историческата памет за най-новата българска история.

      Директорът на Националната опера акад. Пламен Карталов каза за Новините на БНТ2, че моментът за създаване на Оперен музей е подходящ заради предстоящото българско председателство на Европейския съюз. Той заяви също, че вече е изпратил писма с предложението си до съответните институции и очаква техния отговор, но заради натоварената си програма няма възможност да се срещне с нашия екип.

      От пресцентъра на Министерството на културата потвърдиха, че подкрепят идеята на акад. Пламен Карталов.

      Цитат графика: Пресцентър на Министерство на културата: С писмо от 9 юни 2017 г., адресирано до г-н Николай Нанков, министър на регионалното развитие и благоустройството, както и до областния управител на област София г-н Николай Пехливанов, Министерството на културата подкрепя искането на Софийска опера и балет за предоставяне безвъзмездно за управление на недвижими имоти – частна държавна собственост, представляващи реални части от сграда Дом - паметник „Александър Стамболийски”, находяща се в гр. София, район „Оборище”, ул. „Врабча”№ 1, а именно – четвърти /трети надпартерен/ и пети /четвърти надпартерен/ етажи, след предприемане на необходимите действия от страна на Областния управител на област София.

      От БЗНС са непремирими и са решени да се противопоставят на това присвояване на паметта.

      Цветанка Андреева, главен редактор на в-к "Земеделско знаме" и член на БЗНС: Това свещено място е придобито 18-та година. Самият облик на сградата говори чия собственост е. Вижте - залата е с портретите на лидерите на БЗНС. Това са хора, дали наистина съвсем съзнателна жертва - живота си, за демокрацията в България. Разберете - не за изкуство.

      Всъщност Министерството на регионалното развитие и благоустройството се разпорежда с имотите със статут „частна държавна собственост“, каквато е сградата на ъгъла на улиците „Раковски“ и „Врабча“ 1. Рокадите на ползване при тях стават по предложение на министерството и решение на Министерски съвет. Изпратихме и до там официално питане, но вече втора седмица отговор няма.

      ТОП 24

      Най-четени

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?