Мъж, пристигнал в България от Китай със симптоми, подобни на грип, беше поставен под карантина в Инфекциозната клиника на варненската болница "Света Марина". На този фон, у нас се засилват мерките срещу разпространението на коронавируса. На всички летища у нас ще бъдат монтирани нови термокамери, съобщи здравният министър. На пристанищата във Варна и Бургас контролът също е затегнат. Според Световната здравна организация няма нужда от мерки, които ненужно пречат на международните пътувания и търговия заради разпространението на болестта.
От Варненската университетска болница съобщиха, че 43-годишният мъж е в добро общо състояние и вече няма повишена температура, но са му назначени вирусологични изследвания в Националния център по заразни и паразитни болести.
Общо шестима български граждани са пристигнали от Китай на Варненското летище в началото на февруари. Те са работили на различни малки острови в Китай, били са настанени в хотели, вземали са лични предпазни мерки и не са имали достъп до болни хора. Договорите им за работа са били приключени, затова са се прибрали у нас. При петима от тях не е констатирана повишена температура, затова те са изолирани в домовете си за 14 дни.
До момента няма други случаи, които налагат карантина. Пристигащите в България китайски граждани и всички, които са били в Китай или в страни с установени случаи на заболяването, преминават през щателна медицинска проверка. Особено внимание се обръща на пристигащите с т. нар. рискови полети.
На Софийското, както и на Бургаското летище вече имат термокамери, които следят състоянието на пристигащите пътници. Скоро трябва да бъде монтирана термокамера и на летището във Варна.
Междувременно се прилага безконтактно измерване на температурата с т.нар. "пистолети". Така е установен и пътникът с леко повишена температура, който е изпратен под карантина във Варненска университетска болница.
Кирил Ананиев, министър на здравеопазването: От шестимата граждани, които кацнаха във Варна, те идват от Китай, не от континентален Китай, а от един от островите на Китай има един човек с много ниска температура, но така или иначе това ни даде основание да го изолираме и да го поставим под специално наблюдение в Университетската болница "Света Марина".
В Бургас до момента няма засечени рискови пациенти, но и там са в готовност да реагират в случай на нужда.
Д-р Бойко Миразчийзки, директор на УМБАЛ-Бургас: Засега поне организацията е такава, че ние взимаме пробите оттука и ги изпращаме чрез РЗИ до София, за да могат да ги докажат.
При специален режим работят и двете ни големи морски пристанища, където има постоянни пунктове за граничен здравен контрол. Екипажите на всички кораби са инструктирани да докладват на местните власти при съмнение за заразен моряк на борда. При такава ситуация, плавателният съд може да остане на рейд, а екип от специалисти, оборудвани с предпазни средства, са готови да се качат на кораба, за да прегледат пациента.
Д-р Галина Кокошарова, Регионална здравна инспекция - Варна: Преценяваме на място болния, състоянието му дали се касае за заразно заболяване. Може да бъде болният оставен в изолатора на кораба, може по преценка да се изолира в Инфекциозна болница във Варна.
България се съобрази с препоръката на Световната здравна организация и не затвори границите си, нито ограничава пътуванията. Ще продължи обаче строгият контрол на официалните гранични пунктове.
Резултатите от изследванията, назначени на пациента във Варненската университетска болница, ще излязат утре.