На 29 юли 1958 г. в САЩ със закон, подписан от президента Дуайт Айзенхауер, е създадено Националното управление за аеронавтика и космически изследвания (НАСА).
Ведомството започва да работи на 1 октомври 1958 г. като правителствена организация, която осъществява координацията и изпълнението на националните програми на САЩ за усвояване на космоса и научно-технологичните изследвания в областта на авиацията и космонавтиката.
Първоначално в структурата на НАСА влизат 4 лаборатории и около 80 сътрудници. Сред тях е Вернер фон Браун - създателят на първата в света балистична ракета с голям обсег на действие. Впоследствие в САЩ започват да наричат германския учен "бащата" на американската космическа програма.
;
Понастоящем НАСА е най-голямата правителствена организация в света, разполагаща със съществен набор от изследователски лаборатории и аерокосмически центрове. В организацията работят над 17 000 души. Отрядът на "активните" астронавти, които участват в космически полети или се подготвят за такива, наброява 39 души. Бюджетът на ведомството за настоящата година е 19,5 млрд. долара, а за 2019 г. 19,9 млрд. долара.
В началото на 2018 г. НАСА оповести близките си цели - подготовка за пилотирани полети до Луната и Марс. По пътя към осъществяването им продължава работата над многофункционалния космически кораб "Орион".
НАСА разглежда и възможността през 2020 г. да изпрати апарат, който да събере и върне на Земята марсиански грунт - важна задача в изследването на Червената планета. Космическата агенция планира през 2021 г. да изстреля телескопа "Джеймс Уеб" - мощния наследник на "ветерана" "Хъбъл".