Русенската болница започва да прилага нов метод за вливането на медикаменти на онкологично болни. До сега тази процедура се е правила само във Варна и София. Порт системата се поставя под местна упойка и практически работи многократно.
Новият метод представлява имплантиране в тялото на титаниев резервоар с големината на орех. Чрез него е възможно многократното вливане на лекарства за химиотерапия. Устройството разполага със силиконов отвор, в който се поставят системите. Новият подход запазва кръвоносните съдове на пациента.
д-р Милен Томов-съдов хирург –УМБАЛ „Канев“- Русе: В един момент тези вени се изчерпват. Самите болни получават усложнения от тази терапия, т.нар. флебити, които са доста неприятни за пациентите. За да се предотврати това нещо, се имплантира този катетър в централен съд близо до сърцето.
Новият уред се прилага в чужбина от години и е известен като порт за постоянен венозен достъп. Разликата между него и обикновения абокат е, че може да остане в тялото с години.
д-р Милен Томов-съдов хирург –УМБАЛ „Канев“- Русе: За Германия на година има около половин милион новорегистрирани случаи с онкологични заболявания и се поставят около 170 хиляди порта.
В Русе вече са обучени първите четирима пациенти, които ще получат шанса да използват щадящото устройство. Цената му е около 500 лева. В болница „Канев“ в Русе обаче, то ще се поставя безплатно за пациентите понеже разходите за имплантирането му се покриват изцяло от Здравната каса.