На поправителната сесия на Държавните зрелостни изпити през месец септември миналата година, Министерството на образованието въведе пробно нов начин на провеждане на матурите за дванадесетокласници. Резултатите са положителни - по-малко заловени да преписват. Затова „експериментът” става практика от тази учебна година. Очаква се обаче проблем с организацията на начина на протичане на втората задължителна матура.
Досега, зрелостниците получаваха свитък с въпроси и имаха на разположение 4 часа, в които да отговорят. Имаха право да излизат до тоалетна по тяхна преценка. Именно тогава са отчетени и най-честите опити за получаване на информация от външни лица или източници. За да се пресече тази практика, от просветното министерство обявиха нов формат за провеждане на матурите.
Николай Каращранов – директор на ПМГ „Сергей Корольов” - Благоевград
„Матурата по БЕЛ е с времетраене 4 часа. Преди получаваха целия свитък с въпроси и работят върху него в рамките на тия четири часа. Сега вече е разбита на три модула. Като времето е на първия и втория са по един час, а третият е два часа, т.е. те получават свитък с въпроси, на които трябва да отговорят в рамките на 60 минути, след като отговорят, на тях им се прибира това нещо.”
„Според мен няма да подейства. Който иска да препише, предполагам, че ще успее”, коментират ученици от Гимназията.
За да се осигури спокойствието на учениците по време на матурите, директори смятат, че предметите с еднаква дължина на модулите трябва да бъдат на един и същи етаж в учебните заведения.
Светла Солачка – председател на комисията за организация на ДЗИ към РУО-БлагоевградТази година зрелостниците, които са подали заявление за участие от Благоевградска област, са близо 3 хиляди. Над 1000 квестори ще следят за преписване.
„Когато има възможност, защото имаме голям брой училища, които провеждат освен зрелостни изпити и външно оценяване 7 клас. Това са всички средни училища, поради което няма такава възможност, защото двата изпита трябва да бъдат на различни етажи.”