Производители на годжи бери от Пловдивско унищожават част от насажденията си заради непознат вредител, който атакува растенията. Фермерите изпълняват препоръка на Българската агенция по безопасност на храните, която е установила огнища на заразата още във Видин, Варна, Благоевград и Перник. Производителите ще понесат загуби, защото трябва да подменят всички болни растения.
Галообразуващият ериофиден акар е разпространен в Китай, Северна Корея и Тайван, а през 2011 е привнесен и в Европа. Специалистите предполагат, че непознатият вредител е дошъл у нас от вносен посадъчен материал. Паякообразното не уврежда плодовете, а само листата на годжи берито.
д-р Камен Анков – директор на БАБХ-Пловдив: За първи път се установи на територията на страната, засегнати са четири стопанства за производство на годжи бери, взеха се мерки, всички млади неплододаващи растения, бяха унищожени на автоклав, а след приключване на беритбата другите плододаващи също ще бъдат изкоренени.
Собствениците на био-ферма за годжи бери край село Малък чардак забелязват поразените храсти в началото на лятото. Те са сертифицирани биопроизводители и нямат право да пръскат с конвенционални препарати за борба с вредителите. За щастие болестта няма да намали добивите тази година.
Милена Емилова: И миналата, и тази година добивът е между 10 и 20 тона. По принцип като земеделски производители има доста проблеми, предимно – работната ръка и съдействието от страна на бюрокрацията може да бъде по-добро.
Според Милена, ако държавата има целенасочена политика по отношение а био-производството, интерес от земеделските стопани има, а и земята ни е богата и плодородна.