Наследничка на един от участниците в първото Общо народно събрание на Оборище събира повече от три десетилетия исторически сведения за рода си. Катерина Чонова е проучила всичко свързано с дядо и Петър Лапков от Съединение и неговата роля в Априлското въстание. Сведенията са събрани в малка книжка, която показва драматичните срещи с водачите на въстанието и решенията, които са били отхвърлени от някои от делегатите.
В навечерието на Великден 1876 година от Голямо Конаре към Оборище потеглили двама мъже избрани за делегати в Общото събрание. Ламбри Атанасов и Петко Лапков имали задачата да подготвят подпалването на селото и да изградят барикади. Когато пристигнали, заявили пред Георги Бенковски, че няма да изпълнят заръката. Само с 40 пушки голямоконарци решили да се защитават срещу турските войски. Екатерина Чобанова и сега разказва с вълнение този исторически момент.
Екатерина Чобанова – изследовател
"Не си изгорили къщите и той като разбрал, много се ядосал, Бенковски, и казал: „Ще минем и без вас, на мен философи не ми трябват, а селяни с терлици и ножове за рязане на глави." Конарци казали, че това не идва от Гюргевския комитет, а е дело на Бенковски."
Разногласието не помрачило надеждите за свобода на Петко Лапков и неговите сподвижници. Но когато се вдигнали на оръжие, турците ги заловили. Петко Лапков умрял от раните си дни след потушаването на въстанието. Сега Екатерина Чобанова търси още подробности за своя бележит родственик. И вярва, че това е епоха на истински герои, които и днес са достойни за преклонение и почит.
Арестуваха мъж и жена, продавали в интернет забранени препарати за растителна защита
Общинските съветници в Елин Пелин с пълно мнозинство отхвърлиха предложението за изграждане на инсинератор
Акция за наркотици в Пловдив: Иззети са 42 пакета желирани бонбони с общо тегло над 1,8 килограма
Туристи изчакват края на работния ден на спасителите, за да пренебрегнат забраната за къпане в морето
Повишение на нивото на Дунав: Реката се покачи в почти целия български участък
Димитър Стоянов: Нямаме опция да получим самолети "Грипен" или F-16 "втора ръка"
Премиерът Радев: Бюджет 2027 ще бъде приет навреме и ще гарантира стабилността