НОВИНИ

Новите политически сезони

Новият политически сезон започва с няколко сюжетни линии, които са продължение на миналогодишни събития. Едната е свързана с поведението на Реформаторския блок, който вече очевидно ще бъде разделен при гласуванията. Въпросът е дали ще запази формално цялостта си, или ДСБ ще се отдели и ще се опита да създаде ново дясно обединение. Любопитно е също какво ще стане със съпредседателството на групата, тъй като Радан Кънев е един от двамата съпредседатели, а същевременно е в опозиция. Другата партия, около която предстоят промени е ДПС, която в следващите месеци трябва да избере нов лидер. Любопитно е какво ще е поведението на Лютви Местан и петимата депутати, които напуснаха парламентарната група на ДПС, но остават независими депутати в парламента. И утре ще видим как Местан, който досега седеше на първия ред в пленарната зала, вече ще трябва да се премести на някой от последните редове. Предстои да стане ясно и дали Местан ще направи нова партия. Днес реформаторите, но без ДСБ, обсъдиха анекса към коалиционното

Надежда Василева
от Надежда Василева
19:52, 12.01.2016
Чете се за: 02:27 мин.
У нас
Снимка:

След заседанието на парламентарната група на реформаторите тази вечер няма промяна в позициите. Радан Кънев заяви, че е нормално да остане съпредседател на блока, въпреки че неговата партия излезе в опозиция. Депутатите от ДСБ няма да подпишат декларацията за подкрепа на кабинета. В предаването" Още от деня" Кънев отново изтъкна необходимостта от нов десен политически проект.

Радан Кънев, председател на ДСБ: В този парламент предсрочните парламентарни избори са работа на ГЕРБ и Борисов, след като демонстрираха, че могат да направят 10 мнозинства - с БСП, с ДПС, АБВ, Бареков, с който поискат - браво, много опитен Цветанов, добре ги навърта, значи не ни хвърляйте на нас отговорността кога г-н Борисов ще поиска избори. Моята работа е на тези избори когато дойдат и на президентските да има много ясна алтернатива, върху която да не тежи в най-малка степен съмнението, че би управлявала с ДПС.
;

В следващите месеци парламентът е изправен пред предизвикателството да продължи съдебната реформа и да приеме промените в закона за съдебната власт. Тежката задача предстои и за новият правосъден министър Екатерина Захариева. Предстои и обсъждане на антикорупционния закон. Също така депутатите трябва да се произнесат и по въпроса за референдума за електронното гласуване. Реформаторите днес заявиха, че го подкрепят.

От Патриотичния фронт, които също подкрепят кабинета ще анализират каква част от техните предложения са били одобрени. АБВ поставиха като приоритет демографската криза. Предстои да видим доколко ще имат успех атаките на опозицията и евентуални вотове на недоверие към кабинета.

Големият политически въпрос на годината е дали управлението ще е стабилно или трусът сред реформаторите ще рефлектира върху властта и ще се стигне до избори 2 в 1 през есента. Журналистите пък утре ще бъдат изненадани с по-строги ограничения за движението им и работата им в парламента, като целта е да не преследват масово депутатите по кулоарите. Ще видим какъв ще бъде ефектът на мерките.

;

За шансовете на новите политически проекти

Властта може да разчита на две трети от депутатите на Реформаторския блок. Това показва парламентарната аритметика ден преди новия политически сезон. Извън тази бройка остават ДСБ и гражданската квота, които не са подписали декларацията за подкрепа на кабинета. Още утре се очаква да започнат разговорите с ГЕРБ по анекса към коалиционното споразумение.

Димитър Танев - ДБГ: Ние се надяваме днес да сложим основата, постепенно други, които имат желание да бъдем подкрепени и да се присъединят към нас и постепенно да търсим максимален консенсус, така че моля ви да не говорим за разпад и за каквито и да е процеси вътре в блока, напротив - има голямо единство, има консенсус и ние днес го показахме.

От ГЕРБ очакват анекса, който ще предложат реформаторите.

Димитър Главчев - ГЕРБ: И е нормално във всякакви отношения където има подписани договори и споразумения, когато има промени, някой си оттегли подписа, какъвто е случаят разбираме с ДСБ, да се преподписва.

По повод намеренията на Радан Кънев за създаване на нов десен проект, реформаторите заявиха, че сега са добър отбор.

Румен Христов - СДС: Ние сме единна структура, никой никого не гони, можем да продължим заедно. Ако някой има желание за развитие на личен проект, това в крайна сметка си е негово право.

Премиерът Борисов отхвърли твърденията на ДСБ, че управлява заедно с ДПС и Ахмед Доган.

Бойко Борисов - министър-председател: С ДПС в управление няма да ме видите, в опозиция с удоволствие. Тогава на другите ще им видя сеира аз. До вчера ме прегръщат, днес ми говорят за библиотекаро-сарайски неща. Ще ги пратя там да ходят да се молят при пауните. Аз на никого няма да се моля, защото имаме достатъчно голяма партия.

Борисов коментира и думи на бившия лидер на ДПС Лютви Местан.

Бойко Борисов - министър-председател: Г-н Местан изведнъж заяви, че стъпил на руска мина. С цялото ми уважение към него - а когато Путин и Ердоган в Анкара взеха „Южен поток" и го направиха „Турски поток", когато взеха реакторите на Белене да ги правят в Турция, когато започна целият износ на Турция да се пренасочва към Русия и точно производителите, които Местан защитава да страдат най-много каква мина тогава той настъпваше? Тогава тези протурско-руски интереси не бяха ли интересни за ДПС и лидера ѝ Местан.

Премиерът призова за запазване на стабилността. И предупреди, че ако бъде нарушена, обещава на всички, които си правят криви сметки, че години наред според него няма да бъде съставено правителство.

Свали приложението BNТ News
google play badge
Свали приложението BNТ News
app store badge
Топ 24
Най-четени
Реакциите на световните лидери след атентата в Истанбул
Реакциите на световните лидери след атентата в Истанбул
Нова мярка подпомага малките стопанства
Нова мярка подпомага малките стопанства