Русенка получи глоба от 1000 лева за незаконно премахване на носеща стена в жилището си, с което застрашила конструктивната устойчивост на блока. Първоначалната санкция от Регионалната дирекция за национален строителен контрол била 5 хиляди лева, но след обжалване, Русенският районен съд намалил глобата ѝ до минималния размер за това деяние. Този случай не е единствен в града. Постоянната бройка на сигналите за незаконни строежи, която разглежда Община Русе, е близо 90.
This is a modal window.
Бдителен съсед подал сигнала до Регионалната дирекция за национален строителен контрол. Хората се притеснявали да не пострадат жилищата им.
Тончо Коцев: "Естествено, колкото и да е, разместват се панели."
Димитра Иванова: "Щом сме съсобственици тука, всеки трябва да се съобразява, обаче тъмна Индия е тука в тези блокове."
Семейството не беше в апартамента, тъй като все още не живее там. Собственичката обаче изпълнила предписанието на строителния контрол и възстановила стената.
Живка Бучуковска – главен архитект на Община Русе: "Тези ремонти са опасни. Понякога може да се наруши самата носещоспособност на конструкцията и когато се наруши, самият обект става опасен. Когато някой реши да направи преустройство или ремонт, е редно да се обърне към специалист – инженер-конструктор."
Националният строителен контрол отговаря за по-високите сгради, а Общината - за по-ниските – до 10 м. Архитект Бучуковска обаче обясни, че не могат да знаят къде се извършва незаконен ремонт. Затова пък зачестявали жалбите от председатели на етажна собственост. През изминалата година Община Русе е съставила 2 акта за такива нарушения. Санкциите, които може да наложи, е в размер от 1000 до 5000 лева.