Турският парламент удължи режима на извънредно положение, което бе въведено след опита за преврат на 15-и юли миналата година. Аргументът на управляващата партия, е че режимът ще продължи докато трае борбата срещу тероризма.
Междувременно стана ясно, че Турция подозира 77 български граждани за членство в терористични организации и е забранила допускането им на своя територия. Данните са от доклад на вътрешното министерство в Анкара и са актуални към 16 юни. Външният ни министър Екатерина Захариева коментира за „По света и у нас“ в Брюксел, че не разполага информация кои са тези български граждани.
Турският парламент удължи за четвърти път режима на извънредно положение, което бе въведено след опита за преврат на 15-и юли миналата година. Режимът на извънредно положение предоставя на правителството широки правомощия, позволявайки да се управлява чрез укази, но според опозицията и възможност за масови арести и чистки.
Депутат от Републиканската народна партия: Президентът Ердоган използва извънредното положение като диктаторски режим. Ето защо партията ни смята, че извънредното положение трябва да бъде отменено. То не е задължително, а е избор, направен от управляващата партия. Ето защо сме против него.
Съветът за национална сигурност, председателстван от президента Реджеп Тайип Ердоган, отправи препоръка към кабинета за удължаване с още три месеца на извънредното положение. Малко по-късно предложението бе внесено в парламента.
Депутат от Партията на справедливостта и развитието: След препоръката на Съвета за национална сигурност, ние трябваше да гласуваме удължаването на извънредното положение с още три месеца. Ние не искаме да живеем под такъв режим. Но виждаме проблем и затова сме на мнение, че извънредното положение трябва да продължи докато трае борбата срещу тероризма.
Управляващата Партия на справедливостта и развитието на Ердоган има 317 места от общо 550 в парламента. Удължаването на режима бе одобрено с обикновено мнозинство .