ИЗВЕСТИЯ

Моите новини
Непопулярен сектор връща българите, избягали да работят в...
Чете се за: 03:40 мин.
Емоционален и вълнуващ "Под прикритие" 6: Вижте...
Чете се за: 02:30 мин.
Трима души загинаха, след като кола се заби в заведение в...
Чете се за: 00:57 мин.

ЗАПАЗЕНИ

Отлив от професията „социален асистент”

БНТ2-Русе от БНТ2-Русе Даниела Василева
Всичко от автора
A+ A-
Чете се за: 01:01 мин.
У нас

Проектът за домашни помощници и лични асистенти в Община Русе ще бъде продължен до края на годината. Държавата е осигурила допълнително финансиране. За първите 6 месеца на следващата година Общината предстои да гласува бюджет от 198 хиляди лева, но част от болните хора, които в момента се обслужват, няма да бъдат обхванати.

Video Player is loading.
Текущо време 0:00
Продължителност -:-
Заредено: 0%
Тип на потока НА ЖИВО
Оставащо време 0:00
 
1x
    • Глави
    • descriptions off, selected
    • Спряни субтитри, selected
      Субтитрите са автоматично генерирани и може да съдържат неточности.

      Засега не е ясно дали следващата година отново ще има държавно финансиране за обгрижване на болните хора. За последните 18 месеца от услугата са се ползвали общо 250 човека. Със средствата от местния бюджет през първото полугодие ще бъдат обхванати между 60 и 100 потребители, за тях ще се грижат 40 лични асистенти и 9 домашни помощници. Майката на Надя Денева е лежащо болна и жената казва, че за нея помощта на личния асистент е била много важна, тъй като ходи на работа. Притеснена е обаче какво ще прави след края на проекта.

      Надя Денева
      „Не само аз като дъщеря на болен човек, но и всички други хора, какво оттук нататък правиме и какво ни очаква, защото няма яснота.”

      От общината казват, че докато се чака дали ще има нов проект, поне през първата половина на година ще бъдат обгрижвани най-тежко болните. Проблем се е оказало и текучеството на лични асистенти – част от хората, одобрени в началото, след това са се отказали.

      Мариела Личева – директор на дирекция „Здравни и социални дейности“
      „Причините – самият труд е по-тежък, не е приятно в повечето случаи със сигурност и заплащането – то е почасово, до 500 лева може да се стигне.”

      Въпреки че социалните програми за подкрепяща грижа се изпълняват още от 2010 година, все още няма единен държавен стандарт за това.

      Мариела Личева – директор на дирекция „Здравни и социални дейности“
      „Идеята на всички тези оперативни програми и изпълнението на оперативните програми за личен асистент и домашен помощник бяха, за да могат да остойностят услугата и държавата да изработи единен стандарт на един потребител каква е стойността на услугата, за да може да стане услугата делегирана дейност.”

      В момента се разработва Закон за социалните услуги, с който трябва да се регламентира кой има право да получава, а също и да предоставя услугите и как те ще бъдат финансирани.

      ТОП 24

      Най-четени

      Водещи новини

      Product image
      Новини Чуй новините Спорт На живо Аудио: На живо
      Абонирай ме за най-важните новини?