Пчеларите от община Дупница вече няма да имат ограничение в броя на кошерите с пчели отглеждани в дворовете в града и селата. Това стана факт след като магистратите от Кюстендилския административен съд отмениха като незаконосъобразно решение на общинския съвет в града от преди 4 години, ограничаващо до 10, броя на пчелните семейства, отглеждани в населените места в общината
Георги Орлев се занимава с пчеларство от 45 години. Пчелинът му е разположен в краен квартал на Дупница. Доволен e от решението на съда за отмяна на текста от наредбата на Общинския съвет, касаещ броя кошери.
Георги Орлев, пчелар:
"Тази наредба беше измислена от някакви хора, които на базата на това, че някъде някой е ужилен от пчели и дайте сега да изгоним пчелите извън населените места и да отидат в гората. Пчелите трябва да са и в града, и в селото, и в гората, и в полето, навсякъде, те са нужни, те са опрашители номер едно. Пчелите са тези, които както казва баба Ванга, ако изчезнат пчелите, изчезват и хората."
По думите на Георги през последните години интересът към отглеждането на пчели е все по-слаб, заради различни изисквания, които отказват младите хора.
Георги Орлев, пчелар:
"Има изисквания, които пчеларят трябва да изпълни, като да изкара курс, да плати 300 лева, да ходи в София в един клуб, да изкара курс, да държи изпит и тогава да стане правоспособен пчелар."
Според Георги има реална опасност пчелите да изчезнат. Само през тази зима той е загубил 28 кошера от 150-те, които отглежда, а без пчели няма плодове, зеленчуци и хляб, убеден е пчеларят.