132 години обединена България честваме днес. На 6-и септември 1885-а година българският народ показва, че иска да живее заедно в една територия и показва достатъчно смелост, за да извоюва сам обединението си. За Пловдив шести септември е още по-специален и се превръща в център на тържествата, посветени и на празника града.
This is a modal window.
Камбанен звън в памет на българите осъществили мечтата на народа да живее заедно, стаен дъх в знак на уважение и миг на размисъл, весела глъч и и усмихнати детски очи се вплетоха в днешния празничен шести септември. Тържествата започнаха с молебен в храм "Успение Богородично", отслужен от пловдивския митрополит Николай, който призова за повече единение 132 години след паметната 1885-а.
Николай – Пловдивски митрополит: "Да се вгледаме в себе си, в това, което води нашето общество, дали то е духът на на единството или духът на разпадането."
Иван Тотев – кмет на Пловдив: "Такива дни като днешния са точния момент да си дадем сметка че дребни неща ни карата да се разделяме, да погледнем малко малко по-отгоре, по-духовно може би всички ще сме по-добре тогава."
"Ние сме жители на града, от както сме се родили тук живеем, обичаме го, затова и днес сме тук. Всяка година се правят мероприятия на празника, нека и за напрад да е така, за децата ни."
Пловдивчани отдадоха почит към идеолога на Съединението Захари Стоянов, който чрез своя вестник "Борба" кара малките да станат големи, а честните – смели. Човекът, който живее с идеята за обединена България и активно участва, при нейното осъществяване. Тържествата приключиха с възстановка на събитията от преди 132 години и тържествена заря-проверка на площад "Съединение".