По-високи данъци за такситата влизат в сила от 2017 година по силата на Закона за местните данъци. Това предизвика протести на шофьори в големите градове на страната. Те казват, че сумите, които трябва да плащат са непосилни за тях и най-вероятно това ще доведе до повишаване на тарифите им.
Столичният общински съвет реши - окончателният размер на годишния данък за таксиметровите коли в София да бъде 850 лева на автомобил. По време на обсъжданията се появи и предложение за разсрочено плащане или при внасяне на цялата сума да има 5 % отстъпка. Идеята обаче беше отхвърлена.
Екатерина Йорданова - председател на Транспортната комисия в СОС: "Ние трябва да равнопоставим данъкоплатците на България".
Преди да бъде взето окончателното решение, таксиметрови шофьори се събраха пред общината, за да поискат поне първата година след влизането на данъка в сила да платят най-ниската ставка.
Ивайло Джанати - таксиметров шофьор: "Искаме този данък за следващата година да е 300 лева. Ние сме крайно неподготвени".
ПЛОВДИВ
В Пловдив годишният налог за такситата става 750 лева. Кметът на града заяви, че сумата е уточнена с партньорите в управлението. Шофьорите обаче не са съгласни.
Иван Тотев - кмет на Пловдив: "Ще стане нечестно спрямо другите платци на патентен данък, защото представете си ако таксиметровият шофьор плаща примерно 400 лева, то тогава фотографът защо да не протестира и той?
ВАРНА
;По 690 лева на година ще плащат такситата във Варна. Първото внасяне на данъка трябва да стане наведнъж в началото на следващата година.
Добромир Джиков - председател на ПК по ,,Транспорт": "След решението на Столичната община и Общинският съвет в Пловдив и Бургас, които ние сичтаме за сходни градове, 690 е един справедлив размер".
От общината във Варна обещаха да обмислят вариант налогът да бъде плащан и на вноски.