Турската общност в града под тепетата почерпи днес пловдивчани с ашуре. За много народи това е гозбата на мира, защото по традиция с нея се гощават всички приятели, без значение от техния произход и религия.
Денят Ашуре, което в буквален превод означава "десет" е изключително важен за вярващите. Според мюсюлманския календар той се отбелязва на десетия ден от първия месец в годината Мухаррем.
Танер Вели, районен мюфтия на Пловдив:
"Всеки, който в този ден – Ашуре, гощава живеещите в дома му, всемилостивият Аллах ще даде берекет на стопанството му и ще го дари с широко благоволение. Ашуре е символ на споделянето."
Съзнателно в един казан се варят различни по вкусове продукти.
Валентина Хаджиева:
"Това е храната на мира. Любимата храна на Ной. По този начин отбелязват спасяването на човешкия род, оцеляването на кораба на Ной след потопа."
Идеята на мюсюлманското настоятелство в Пловдив е почерпката с ашуре да се превърне в традиция и всяка есен да събира на едно място представителите на различните народи и религи, които от години съжителстват в мир и разбирателство.
Ахмед Пехливан, председател на мюсюлманското настоятелство в Пловдив:
"Ашуре – това означава толерантност, хуманитарност, заедност, мир, любов."
"Тук съм впечатлена колко много етноси има – арменци, турци, християни и действително е един прекрасен град."
И до днес ашурето е смятано за най-старата позната рецепта за ястие в света.
Катастрофа между два тежкотоварни автомобила затвори временно Прохода на Републиката
Полицията откри в склад авточасти от крадени автомобили в София, мъж е задържан
Следи от мечка и малко мече са открити по тялото на мъжа, намерен край хижа "Рудничар"
Водни салюти, стотици фенове и приятели посрещат DARA на летището в София
Първа визита: Премиерът Румен Радев се среща с германския канцлер Фридрих Мерц в Берлин
Генералният директор на БНТ Милена Милотинова за домакинството на "Евровизия" 2027: Надяваме се на мощната и стабилна подкрепа на институциите